پاستیل عوارض دارد

2

یکی از خوراکی های خوشمزه ای که کودک و بزرگسال علاقه ی عجیبی به خوردن آن دارند، پاستیل های خوشمزه و خوشرنگ است. این خوراکی که در نوع فله ای و بسته بندی شده، در اندازه، طرح ها، رنگ ها و طعم های مختلفی عرضه می شوند، عوارضی را به همراه دارند که از جمله ی آن می توان به عوارض دندانی اشاره کرد.

بنا بر گزارش سی اس وب، دکتر عبدالحمید ظفرمند متخصص دندانپزشک کودکان در خصوص عوارض مصرف بیش از حد پاستیل برای کودکان در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: به طور کلی مصرف بیش از حد مواد قندی زمینه مشکلات دهان و دندان را فراهم می کند اما می توان گفت مصرف مقدار محدود آن اجتناب ناپذیر است.

 

پاستیل عوارض دارد

پاستیل عوارض دارد

او در ادامه ی سخنان خود گفت: مواد قندی مانند پاستیل که پس از مصرف به دندان ها می چسبند آسیب بسیار بیشتری را برای دندان های کودکان خواهد داشت. چرا که زمانی که این مواد به دندان می چسبند همراه با باکتری های موجود در داخل دهان( که غیر فعال هستند) زمینه ی فعالیت را در یک زمان قایل ملاحظه برای این باکتری ها فراهم می کند در نتیجه باعث تخریب دندان و نهایتا پوسیدگی خواهد شد.

وی تاکیدکرد: به طور کلی استفاده از انواع آبنبات ها و پاستیل ها و کلیه مواد قندی که پس از مصرف برای مدتی به دندان ها می چسبند مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

ظفرمند بیان داشت: در صورتی که فرد پس از مصرف این دسته از مواد قندی اقدام به مسواک زدن نماید در این صورت سطوحی از دندان که مسواک به آن دسترسی ندارد حتما تخریب خواهند شد.

این متخصص دندان پزشکی کودکان با اشاره به عوارض دیگر پاستیل تصریح کرد: بحث تغذیه ای هم مد نظر است چرا که برخی از انواع پاستیل ها چون از مواد ژلاتینی تهیه شده اند می توانند از نظر تغذیه ای مشکل زا باشند.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. این روزا دیگه ماده غذایی بدون عوارض پیدا نمیشه. از پاستیل که هیچ انتظاری نداریم

  2. چرا واقعا هرچی که خوشمزه است ضرر داره؟ چرا مسئولین رسیدگی نمی کنن؟