ویروس زیکا چیست؟

0

ویروس زیکا بیماری نوظهوری نیست، پیش از این نیز در آفریقا و آسیای جنوبی بین مردمان آن ناحیه دیده شده است. اما زمانی که پای ویروس زیکا به آمریکای مرکزی باز شده و در 31 دسامبر 2015 از پورتوریکو گزارش ابتلا به این ویروس منتشر شده سر و صدای زیادی در جهان به پا کرد.
ویروس زیکا یک فلاوی ویروس است، که به خاطر ارتباط خطرناکی که با میکروسفالی دارد، وحشت عمومی جهانیان را برانگیخته است. ابتلا به این ویروس در مادران باردار سبب می شود تا نوزادی با سری به صورت غیر طبیعی کوچک به دنیا بیاید. و این مشکل عموما باعث مرگ نوزادان می شود. تاکنون در برزیل 404 مورد از ابتلا به ویروس زیکا گزارش شده است. شیوع سندروم گیلین بار Guillain-Barre بر اثر ویروس زیکا نیز در چندین کشور گزارش شده است.
سندرم گیلین-بار یک اختلال ایمنی بسیار نادر است که می تواند منجر به فلج شدن فرد مبتلا شده و یا بعضا جان افراد را گرفته است.
متاسفانه تنها بیست درصد از مبتلایان علامت بیماری را از خود بروز می دهد و در هشتاد درصد دیگر بیماری بدون علامت شخص را درگیر می کند و زمانی ابتلا به بیماری برملا می شود که برای کمک های پزشکی بسیار دیر شده است.

اشتراک:

نظرات بسته اند