ویروس زیکا و مادران باردار

0

شیوع ویروس زیکا در قاره آمریکا و به تازگی قاره اروپا در تمام تیترهای خبری جای دارد. نگرانی ها از گسترش این ویروس خطرناک همه جا وجود دارد. بدترین جامعه ی هدف این ویروس زنان باردار و جنین آن ها می باشد. در صورتی که مادر باردار به این ویروس آلوده گردد، عفونت حاصله باعث تولد نوزاد با ناهنجاری و نقص مادرزادی میکروسفالی که همان کوچک بودن غیرعادی جمجمه است می شود.

ویروس زیکا

ویروس زیکا

میکروسفالی چیست؟

میکروسفالی یک نقص مادرزادی بدون علاج و درمان است که مشکلاتی دشوار را در رشد و نمو و همچنین عقب ماندگی ذهنی ایجاد می کند.
متاسفانه آخرین اخبار حاکی از آن است که تا به حال بیش از 2100 زن باردار در کلمبیا مبتلا به ویروس زیکا هستند و این یعنی به دنیا آمدن بیش از 2100 نوزاد با نقص میکروسفالی و این یک فاجعه بزرگ است. هیچ دارو یا واکسنی برای پشگیری از این بیماری وجود ندارد و تنها راه پیشگیری، رعایت چهار چوب های امنیتی در مقابل احتمال گزش پشه می باشد.
این ویروس که عنوان “ویروس غافلگیر کننده سال 2016” را به خود اختصاص داده است، مادران باردار را مورد هدف قرار می دهد، اما محققان اظهار دارند که به طور قطعی نمی توان گفت که بیماری از مادر به جنین انتقال یابد و ممکن است در برخی موارد ویروس از مادر باردار به جنین منتقل نشود.

اشتراک:

نظرات بسته اند