وزارت ارتباطات در خصوص انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور توضیحات ارائه داد

1

در پی شایعاتی که در خصوص انتقال سرورهای تلگرام به داخل خاک ایران، در این هفته شنیده شده و گفته می شد چیزی در حدود 10 میلیون یورو برای آوردن سرورهای تلگرام به داخل ایران هزینه شده، وزارت ارتباطات کشور توضیحاتی ارائه کرد.

این طور که به نظر می رسد، این موضوع از بنیاد نیز شایعه نبوده و ابعاد آن در حدودی درست به نظر می رسند.

وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات

در آخرین عکس العمل وزارت ارتباطات به این خبر، معاون وزیر ارتباطات، محمد جواد آذری جهرمی گفت: بحث بر سر انتقال سرورهای یک شبکه خاص مانند تلگرام مطرح نیست، بلکه می خواهیم همه سرویس های مهم به داخل کشور منتقل شوند. در واقع وزارت ارتباطات به دنبال دریافت مجوز برای مذاکره با CDN های بین المللی (شبکه های تولید محتوا) جهت استقرار در ایران است.

همین طور مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: در این نوع مذاکرات با سرویس دهندگان خارجی، باید نگرانی آنها در مورد نقض حریم خصوصی کاربران را برطرف کرد، زیرا در غیر این صورت هیچ سرویس دهنده ای حاضر به همکاری با ما نخواهد بود.

معاون وزیر ارتباطات می گوید که این موضوع در روال پیگیری قرار گرفته و تمامی نتایج به صورت کاملا رسمی اعلام خواهد شد.

آذری جهرمی خاطرنشان ساخت: این پیگیری ها به یک سرویس دهنده خاص محدود نیست و نقطه تمرکز اصلی آن، روی سرویس های فیلتر شده در کشور است.

در نهایت معاون وزیر ارتباطات گفت: شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای انتقال سرورها به داخل کشور نداشته، اما مصوباتی در مورد اولویت و نحوه ارائه تسهیلات به شبکه های بومی و خارجی وجود دارد که بر اساس آنها، شبکه های خارجی دارای سرور در ایران بر دیگر شبکه های خارجی اولویت پیدا می کنند.

اشتراک:

۱ دیدگاه