واقعیت و نکته ی بزرگ کانسای

0

بخشی از جادوی مهندسی ژاپنی ها و البته واقعیتی مهم درباره فرودگاه کانسای وجود دارد. این جزیره مصنوعی با توجه به بررسی های فنی نشان می دهد که در هر ۵۰ سال، حدود یازده متر نشست می کند که البته این مشکل هم به وسیله طراحان فرودگاه برطرف شده است. برای آشنایی بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

http://rooziato.com/

روزیاتو لازم می داند: “نخستین و عادی ترین لغزش ناشی از این نشست ها، فورا توسط سنسور هایی که روی همه ۱۱۰۰ ستون فرودگاه نصب شده به «control center» ارسال می شود و ستون هایی که مانند ستون برج کنترل فرودگاه، سوار بر برجک های هیدرولیک اتوماتیک هستند، بلافاصله و به سرعت ستون را به تراز قبلی و وضعیت گذشته اش بر می گردانند.”

“نکته جالب اینجاست که هم ستون های فرودگاه که زیر آب قرار دارند و هم گروه های متخصص مستقر در بخش نگهداری فرودگاه با استفاده از جک های هیدرولیکی، ستون هایی را که در اثر نشست تغییر اندکی کرده اند، بلند کرده و به وسیله ورقه های فولادی که با ضخامت های مختلفی در اختیار دارند، ستون را به بخش هم تراز با دیگر ستون های این ابر ساختمان باز می گردانند، بنابراین این فرودگاه مجهز به سیستمی بسیار پیشرفته است که سامانه کنترل چند صد ستون بزرگ فولادی را به صورت مکانیکی در اختیار دارد.”

زهکش های ماسه ای (sand drain) که در این فرودگاه نصب شده، برای مهندسان عمران یک کلاس درس تمام عیار و عالی به شمار می رود.

اشتراک:

نظرات بسته اند