هتلداری ایران در معرض خطر است!

1

هر گردشگری انتظار دارد هتلی که بابت آن هزینه می پردازد از برخورد پرسنل گرفته تا صندلی هتل و تخت خوابهایش بدون عیب و نقص باشند. در حالی که هتلداران ایرانی تلاش می کنند این موارد نسبت به ستاره ی هتل رعایت شود با این حال هتلها با کمبود مسافر روبه رو هستند.

در این میان گردشگران ایرانی از گران بودن رزرو هتل در ایران نسبت به کشورهای همسایه شکایت می کنند و سفرهای خارجی را به سفرهای داخلی ترجیح می دهند. در کل موارد مختلفی دست در دست هم داده تا اغلب هتلها با مشکل کمبود مسافر مواجه شده و به سمت تعدیل نیرو یا تعطیلی کشیده شوند!

صنعت هتلداری, صندلی هتل در لابی

صنعت هتلداری, صندلی هتل در لابی

در این رابطه جمشید حمزه زاده، رییس هیات مدیره ی جامعه ی هتلداران ایران نسبت به وضع موجود در صنعت هتلداری عکس العمل نشان داده و گفت:  “هتلها از بس که مسافر ندارند، در آستانه ی تعطیلی قرار گرفته‌ اند. ما نگرانیم که برخی از آنها حتی به سمت تعدیل نیرو بروند. هتل وقتی نمی ‌تواند هزینه‌ه ای اصلی را تامین کند، مجبور است نیروی انسانی را تعدیل کند.”

این در حالی است که مسئولین بارها وعده ی اشتغال زایی در حوزه ی گردشگری را داده اند و حالا به گفته ی حمزه زاده این نگرانی وجود دارد که به جای اشتغالزایی در حوزه ی گردشگری، با موجی از بیکاری روبه ‌رو شویم که این نگرانی درباره ی صنعت هتل ‌داری به واقعیت نزدیک است.

ایشان در ادامه درباره ی راه حل این مشکل سخن به میان آورد و گفت: “تدبیری که باید برای نجات این صنعت اندیشیده شود، خیلی ساده است، برای توسعه ی اشتغال و درآمدزایی هم که شده باید تا دو سه سال صنعت گردشگری را مشمول معافیت مالیاتی کرده و تسهیلات بانکی کم ‌بهره بدهند. چه اشکالی دارد این اتفاق رخ دهد.  کشورهای زیادی این دوران را با حمایت و تشویق گذرانده‌ اند و حالا محصول آن روزها را برداشت می‌کنند.”

به گفته ی رییس هیات مدیره جامعه هتلداران ایران، متاسفانه صنعت هتلداری زیر بار انواع مالیات و عوارض لِه شده، با این ‌که مواد و قوانینی برای تخفیفهای مالیاتی وجود دارد اما ماموران مالیات همیشه بهانه و تبصره‌ ای دارند که مالیات مضاعف بگیرند. ما با سازمان امور مالیاتی برای رفع این معضل نشستهای متعددی داشتیم که فعلا به نتیجه‌ ای نرسیده‌ام.

در این میان حمزه‌ زاده به پرسشی در خصوص نارضایتی از نرخ رزرو هتل در ایران پاسخ داد و گفت: “پول آب، برق و مالیات برای هتلها مساله ی جدی ای است و متاسفانه همه فکر می‌ کنند کسی که هتل دارد، پول پارو می‌کند، درحالی‌ که هزینه ی نگهداری یک هتل، بسیار سنگین و طاقت ‌فرسا است.

با این اوصاف به این نتیجه می رسیم، به دلیل عدم حمایت کافی از هتلداران و سخت گیریهای بسیار، هزینه ی رزرو هتل در ایران بالا رفته و به دنبال آن خالی از مسافر می شوند. پس این بار اگر ساکن یک هتل ایرانی شده و روی صندلی هتل لابی به استراحت مشغول شدید از گرانی هتل شکوه نکنید، شرایط واقعا برای هتلداران ایرانی سخت است که حداقل نیاز به حمایت گردشگران ایرانی دارند!

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. شوریده در

    ایران از هر لحاظی که فکرش رو بکنیم توی خطر هست. وضعیت آب.وضعیت جاده ها. وضعیت الودگی هوا. وضعیت گردشگری. اقتصاد. اجتماع. مواد مخدر و…
    افتخار می کنم که یک ایرانی هستم و از تمام مردم جهان برتر هستم. هه .هه .هه