موش کور بی مو بدون اکسیژن می تواند زنده بماند

0

موجودی عجیب و جالبی امروزه توانسته محققان در زمینه ی جانوران را شگفت زده کند. چندی پیش طی تحقیقاتی دانشمندان دریافتند که موش کور بی مو پستانداری خونسرد, مقاوم در مقابل سرطان و احساس درد و با طول عمری 10 برابر یک موش معمولی است. شکل ظاهری این جانور آنقدر عجیب است که هر بیننده ای را متعجب می سازد.

این تحقیقات چه می گوید؟

طبق آخرین تحقیقات دانشمندان و محققان دریافتند که این موجود می تواند با استفاده از یک روش منحصر به فرد انرژی در بدنش تولید نماید که بدون اکسیژن بتواند زنده بماند. این موجودات به صورت جمعی زندگی می کنند به صورتی که در اجتماعی بالغ بر 200 عضو در زیر زمین و در مناطق شرقی آفریقا زندگی می کنند.
تمامی حیوانات در جهان در زیستگاهشان اکسیژن هوا را تنفس می کنند و هنگام بازدم در اکسید کربن تولید شده در بدنشان را خارج می کنند. این موش های کور بی مو به محیط های بدون اکسیژن عادت کرده اند. در آینده ای نه چندان دور محققان سعی بر این دارند طی آزمایشاتی مقاومت این موجودات را در محیط ها محروم از اکسیژن بسنجند.

زنده ماندن موش کور بدون اکسیژن

موش کور بی مو

محققان موش کور بی مو را در محیطی دارای مقدار بسیار ناچیزی از اکسیژن قرار دادند.(انسان در محیطی که اکسیژن موجود کمتر از 10 درصد باشد زنده نمی ماند) موش کورعجیب الخلقه در محیط با اکسیژن 5 درصد بدون داشتن هیچ مشکلی ساعت ها به زندگی عادی خود ادامه داد. پس از انجام این آزمایش محققان موش کور را در محیطی عاری از اکسیژن قرار دادند, به صورت باور نکردنی این جوندگان به خوابیدند. هیچ گونه تحرکی نداشتند و حدود 18 دقیقه این موجودات به حالت کما رفتند. سپس بعد از وارد شدن مقدار اندکی اکسیژن به محیط بلافاصله بیدار شدند و به زندگی عادیشان باز گشتند.
با وجود آزمایش های زیادی که دانشمندان بر روی این موجودات انجام دادند دریافتند که این حیوانات در محیط بدون اکسیژن از یک سیستم متابولیک مبتنی بر گلوکز که برای تولید انرژی به اکسیژن نیاز دارد به یک سیستم متابولیک مبتنی بر فروکتوز روی می آورند که هیچ نیازی به اکسیژن ندارد. برای ادامه دار شدن تولید انرژی مورد نیاز سلول ها برای زنده ماندن در قسمت های حیاتی بدن مانند مغز و قلب و حفظ عملکرد آن ها، موش کور بی مو از یک سوخت متفاوت استفاده می کند، سوختی که در هنگام نبود اکسیژن نیزعملکرد مفید و صحیح خود را حفظ می کند.

زنده ماندن موش کور بدون اکسیژن

موش کور

تاکنون هیچ گونه پستانداری در طبیعت یافت نشده که بتواند بدون وجود اکسیژن زنده بماند. واقعا عجیب است, زندگی بدون مصرف اکسیژن.

برخی از ماهی ها می توانند به روش های خاص و منحصر به فردی چنین عملی را انجام دهند, همچنین این ماهی ها هم استثنا دارند. روز به روز اطلاعات و دانش درباره ی توانایی تکامل موجودات گسترده تر می شود.

موش کور و موش های معمولی به دلیل آنکه در گروه پستانداران قرار دارند از لحاظ ژنتیکی شباهت فراوانی با انسان ها دارند و این مطالعات کمک فراوانی به شناخت بیشتر انسان ها و تکاملشان می کند. دانشمندان تلاش زیادی دارند تا دریابند که انسان ها می توانند در محیطی بئون اکسیزن دوام بیاورند یا خیر.

ساختار بدنی انسان ها به صورتی است که می توانند برای انرژی مورد استفاده از فروکتوز استفاده کنند. اما برای زندگی در محیط بدون اکسیژن این متابولیسم قابل استفاده خواهد بود؟ با پیشرفت علم عجیب نیست که اتفاق های غیر معقول اما کاربردی پیش آید. دانشمندان و محققان هرگز دست از کشف مسائل تازه نمی کشند. برای داشتن اطلاعات دقیق تر می توانید به سایت روزیاتو مراجعه نمایید.

اشتراک:

نظرات بسته اند