مصاحبه دیجیاتو با مدیرکل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران

0

در آستانه نمایشگاه الکامپ امسال، دیجیاتو با مدیر کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران مصاحبه ای داشته و در خصوص حضور همراه اول در این نمایشگاه به بررسی ابعاد آن پرداخته است.

به قسمتی از مصاحبه نگاهی می اندازیم:

دیجیاتو: همراه اول با چه هدفی در نمایشگاه الکامپ شرکت می‌کند؟ این سوال را از این جهت می‌پرسم که اپراتورهای مخابراتی معمولاً حضور پررنگ‌تری در نمایشگاه تلکام دارند که به شکل اختصاصی به حوزه کاری شما می‌پردازد.

شاهین آرپناهی، مدیرکل ارتباطات همراه اول: امروز سرعت تغییرات به شدت افزایش داشته؛ هم تغییر نسلی که در فناوری‌های مورد استفاده‌ی همراه اول ایجاد شده و هم نیازی که از سوی جامعه در حال افزایش است. این تغییرات به قدری با سرعت اتفاق می‌افتد که ما باید از هر فرصتی برای تماس با مردم و فعالان حوزه استفاده کنیم. به همین دلیل حضور ما در تلکام و الکامپ امسال می‌تواند در مجموع مثبت باشد چون هم تغییرات زیادی در همراه اول ظرف دو سال اخیر اتفاق افتاده و هم ما حرف‌های زیادی برای گفتن داریم و باید از فرصت این دو نمایشگاه استفاده کنیم.

دیجیاتو: اما در نهایت به جز تعامل، الکامپ چه دستاوردی برای شما دارد؟ معمولا شرکت‌ها و استارتاپ‌ها برای دیده شدن به الکامپ و الکام استارز می‌آیند اما همراه اول یک اپراتور شناخته شده است.

شاهین آرپناهی: بله همراه اول همان همراه اول است اما پیامی که ما امروز برای مخاطبان‌مان داریم متفاوت از پیامی است که چند سال قبل برای مخاطبانمان داشتیم. زمانی دسترسی و پوشش سراسری شعاری بود که همراه اول به آن افتخار و خود را به عنوان یک اپراتور پیشتاز در ایجاد دسترسی و ارائه یک سرویس قابل اعتماد و با کیفیت در خدمات پایه معرفی می‌کرد. در واقع می‌گفت من اپراتوری هستم که همه افراد را با شعار هیچ کس تنها نیست به هم ارتباط می‌دهم.
اما امروز زمانی‌که ما حتی در تبلیغات خود می‌گوییم که پوشش سراسری، اشاره ما به این است که بزرگترین و گسترده‌ترین شبکه اینترنت باند پهن موبایل را در کشور داریم. امروز به عنوان تنها اپراتوری که در تمام شهرها دیتای اینترنت نسل ۴ و نسل ۴ و نیم را در اختیار مردم قرار می‌دهد فعالیت می‌کنیم. یا اگر در مورد سرعت صحبت می‌کنیم، به عنوان بالاترین تجربه سرعت اینترنت موبایل و رکورد دارد سرعت اینترنت همراه در کشور صحبت می‌کنیم. این‌ها پیام‌های جدیدی است. آنچه در فاز ۷ توسعه اتفاق افتاده و در فاز ۸ توسعه همراه اول تکمیل خواهد شد، نسل جدیدی از خدمات موبایل را در اختیار مشترکین قرار داده و همراه اول اکنون پوست انداخته است.
امروز در مورد همراه اولی صحبت می‌کنیم که چند سال قبل‌تر نمی‌توانستیم با این لحن در موردش صحبت کنیم. امروز گستردگی، کیفیت و سرعت شبکه، تجربه‌ای را به مشتری می‌دهد که این تجربه در پیشرفته‌ترین کشورها هم همین تجربه است و واقعاً تجربه متفاوتی در دیتای موبایل در دنیا وجود ندارد.
تصور من این است که همه‌ی این‌ها را باید به مردم گفت و الکامپ جای همین کار است؛ چراکه امروز کارکرد موبایل خیلی گسترده‌تر از قبل شده. امروز مردم از طریق موبایل و اینترنت باند پهن موبایل خرید می‌کنند، سفرهای شهری انجام می‌دهند، تلویزیون می‌بینند، بازی می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کنند یا حتی دانشگاه می‌روند و این تغییر قاعدتا امکان پذیر نبود اگر ما امروز یک شبکه گسترده باند پهن اینترنت موبایل را توسعه نمی‌دادیم.
ما برای ارتقا موارد مختلفی نیاز به یک سیستم IT جدید داشتیم که با سیستم‌های قدیمی امکان آن وجود نداشت. امسال همراه اول به این نیاز پاسخ داد و پروژه عظیم سی.بی.اس و سی.آر.ام را با همه گستردگی دشواری و البته تبعاتی که داشت انجام داد. فکر می‌کنم این پروژه هم از موضوعاتی است که دانستن آن مردم و علاقمندان را خوشحال کند. فرصت نمایشگاه، فرصتی‌ست برای اینکه ما بتوانیم در مورد این موضوعات با مردم صحبت کنیم و در نتیجه از این فرصت استقبال کردیم.

دیجیاتو: برنامه‌های همراه اول برای حضور در نمایشگاه الکامپ چه هستند؟ تصمیم دارید محصول جدیدی معرفی کنید؟

شاهین آرپناهی: در حوزه سازمانی و ارائه راهکارهای سازمانی، به نظر من اتفاقات خیلی خوبی در همراه اول افتاده. در بحث محصولات و خدمات مبتنی بر اینترنت اشیاء امروز ما دستاوردهای بزرگی داریم که اینها تست شده و قابل ارائه است. همکاری سازمان‌ها و دولت در فراگیر شدن این خدمات می‌تواند معضلات بزرگی را در کشور حل کند. امروز هم پوشش هم دانش آن را داریم و هم به ابزارها دسترسی پیدا کردیم و من فکر میکنم که امروز روزی است که می‌توانیم در مورد مفاهیم جدیدتری مثل شهر هوشمند یا استفاده از اینترنت اشیاء برای حل معضلات بزرگی که در حوزه مصرف آب برق گاز یا در حوزه های دیگر داریم، صحبت کنیم.
نکته دیگر، علاقمندی همراه اول برای همکاری با استارتاپ‌ها و کسانی است که ایده های نو می‌دهند ما به عنوان اپراتور نمی‌توانیم ادعا کنیم که در واقع دانای همه موضوعات مرتبط با ICT هستیم و نه اصلا چنین انتظاری از ما وجود دارد. در دنیا هم همچنین تجربه‌ای نیست. یکی دیگر از موضوعاتی که به دلیل تغییر رویکرد می‌توان آن را نو دانست و در همراه اول اتفاق افتاده، علاقمندی و ایجاد ساختارهایی برای تعامل گسترده با صاحبان کسب و کارهای نوپا در حوزه تلکام و صنایع مرتبط است. کسب‌وکارهایی که با اتصال به حوزه تلکام می‌توانند گستردگی و راحتی بیشتری را در محصولات خود ارائه بدهند. در واقع ارتباط گسترده تر همراه اول با این حوزه است که فکر میکنم در الکامپ امسال فرصت خوبی برای این موضوع وجود دارد.

دیجیاتو: کمی دقیق‌تر توضیح بدهید که روی چه کسب و کارهایی قصد سرمایه گذاری دارید؟ فقط همان حوزه تلکام یا می‌خواهید در حوزه های مختلفی سرمایه گذاری کنید که آورده های مختلفی داشته باشد. رقیب شما، شرکت ایرانسل اکنون در هلدینگ گروه اینترنت ایران سرمایه گذاری کرده است که ارتباط مستقیمی به تلکام ندارد. هدف شما چیست و اینکه سطح این سرمایه گذاری ها در چه حدی است؟

شاهین آرپناهی: این سوال یک پرسش استراتژیک است و پاسخ به آن، پاسخی مبتنی بر استراتژی‌های کلان شرکت است. اگر منظور شما از حوزه تلکام، سرمایه گذاری در حوزه هایی مثل شبکه و نظایر آن است و زیرساخت‌های شبکه‌ای؛ خیر همراه اول در آینده به این موضوعات محدود نخواهد بود. فعالیت خود را گسترده می‌کند.
اگر پرسش آن است که در چه حوزه هایی فعالیت جدید گسترش پیدا می‌کند، پاسخ به طور خلاصه این خواهد بود که به هر صنعت و عرصه خدمتی که ابتناء آن خدمت و صنعت بر بستر موبایل می‌تواند زندگی هوشمندانه تر و راحت تر و رفاه بیشتری برای مردم به ارمغان بیاورد. این‌ها حوزه‌های مورد علاقه مردم هستند، در دنیا ترند هستند و همراه اول هم نسبت به این موضوع هم آگاهی دارد و هم سرمایه گذاری خواهد کرد. در نتیجه قطعا نگاه محدود به بخش های تکنیکال حوزه موبایل نخواهد بود، نگاه ما در حوزه کسب و کار نگاه به عرصه‌هایی است که خدمات موبایل می‌تواند در گسترش کسب و کار در آنها موثر باشد.

ادامه مصاحبه را در آدرس زیر دنبال کنید:

https://digiato.com/article/2018/07/25/%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1-%da%a9%d9%84-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%a8%d8%a7%d8%b7%d8%a7%d8%aa-%d9%87%d9%85%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d8%a7%d9%88%d9%84-%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be/

اشتراک:

نظرات بسته اند