مصاحبه با یک برنامه نویس اندروید موفق

0

برنامه نویسان موبایل اندروید به عنوان یک قشر خلاق و متخصص این روزها بازار داغی داشته و به نظر می رسد با گذر زمان بیش از پیش تمامی مشاغل و کسب و کارها سر و کارشان به استخدام برنامه نویس موبایل بیفتد.
در این مطلب به سراغ مصاحبه ای که با یک برنامه نویس موبایل فریلنسر صورت گرفته می رویم و نگاهی به متن این مصاحبه که در شفاف سازی فضای کاری این افراد موثر است، می اندازیم.
مصاحبه با خانم نحله اکسیری فرد انجام پذیرفته است. جالب است در جریان باشید که خانم اکسیری فرد پیش از این که به برنامه نویسی اندروید رو بیاورند، به عنوان مترجم زبان روسی و مترجم زبان انگلیسی فعالیت می کرده اند.

مصاحبه با یک برنامه نویس موبایل اندروید

مصاحبه با یک برنامه نویس موبایل اندروید

متن مصاحبه با خانم نحله اکسیری فرد

–    سلام، لطفا خودتون رو معرفی کنید و برای ما توضیح بدید که چجوری به سمت دنیای کامپیوتر و برنامه‌ نویسی کشیده شدید.
–    سلام. نحله اکسیری فرد، مترجم زبان‌های روسی و انگلیسی هستم. کامپیوتر در دوران کودکی من مانند کودکان این دوره نقش زیاد پررنگی نداشت، اما در دوره نوجوانی مانند بسیاری از همسالانم به سمت دنیای جذاب رایانه کشیده شدم. رفته رفته اطلاعات و توانایی‌هایم را در زمینه استفاده از این ابزار با مطالعه و به صورت تجربی بالا بردم. اما هیچ‌وقت به شکل یک شغل یا تخصص به اون نگاه نمی‌کردم تا اینکه در دوره‌ی دانشجویی دانشگاه کلاس‌های فوق‌برنامه‌ای در زمینه برنامه‌ نویسی اندروید گذاشته بود و من هم از روی کنجکاوی جذب شده و شرکت کردم. اکثر کسانی که در این دوره ها شرکت کرده بودند بر خلاف من پیش زمینه هایی از برنامه‌ نویسی داشتند. من این کمبود رو با مطالعه شخصی بیشتر و جستجوی اضافه مباحث جبران کردم.
–    رشته‌ی دانشگاهی‌ شما اما با این علاقه‌ی جدید متفاوت بود. چجوری این دو کار رو با هم مدیریت کردید، مخصوصا که همزمان دانشجو هم بودید.
–    ابتدا به دید یک تفریح به این قضیه نگاه می‌کردم که اوقات فراغت من رو پر کرده بود و مسلما لطمه‌ای به درس من وارد نمی‌کرد. سعی می‌کردم باقی تفریح‌ها رو با مطالعه‌ی مطالب مرتبط و آموزش جایگزین کنم. با مدیریت برنامه‌های درسی و ذره ذره یاد گرفتن و اختصاص دادن وقت‌های کوچک به این کار تونستم تا حدودی تعادل بین درس اصلی و این علاقه‌ی جدید ایجاد کنم.
–    خیلی‌ها مثل شما ممکنه علاقه داشته باشند که برنامه‌ نویسی یاد بگیرند، اما هیچ پیش‌زمینه‌ی ذهنی ندارند. از کجا باید شروع کنند؟
–    اولین قدم برای یاد گرفتن زبان برنامه‌ نویسی انتخاب حوزه‌ای هست که تمایل دارید در اون فعالیت کنید. بعد به تناسب اون حوزه‌ی یک زبان که مناسب فعالیتش باشه انتخاب کنه. می‌بایست اصول و قواعد برنامه‌ نویسی رو پله پله با کمک گرفتن از کتاب، دنیای وب، کلاس و اشخاصی که در این زمینه اطلاعات و تجربه دارند یاد گرفت. به نظر من شخصی که تمایل به یادگیری برنامه‌ نویسی داره باید هدف خودش رو تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ایِ چندزبانه و و با مهارت‌های متفاوت قرار بده و تنها به یک زبان و یک حوزه اکتفا نکنه.
–    با توجه به مشغله‌های زیادی که خارج از دنیای برنامه‌ نویسی دارید چطوری سعی می‌کنید خودتون رو به روز نگه دارید و یک برنامه‌ نویس برای حرفه‌ای شدن چه راهی پیش روش داره؟
–    خوشبختانه در دنیای رایانه همونطور که حوزه های مربوط به اون به سرعت ارتقا پیدا می‌کنند به سرعت هم انتقال پیدا می‌کنند و دسترسی به اونها راحت هست. برنامه‌ نویسی حرفه‌ای پر از تخیل، نوآوری، خلاقیت و پشتکار هست. باید بدونیم که با خوندن چند کتاب و مقایسه و بررسی چند نمونه کد نمی‌توان یک برنامه نویس موفق و حرفه‌ای شد. باید برای کسب تجربیات دیگران و تکنیک های روز تلاش کرد. باید این موضوع رو مد نظر قرار داد که شکست و بروز خطا در یک برنامه امری طبیعی است و نباید زمینه توقف و ناامیدی در این حوزه باشد. یک برنامه نویس برای کسب موفقیت و حرفه‌ای شدن باید حداقل روزانه بیش از یک ساعت از وقت خود را در وب برای جستجو در مورد تازه های زمینه تخصصی خود اختصاص بده. خلاقیت و نوآوری اصل کار یک برنامه نویس موفق و حرفه‌ای است که همه این‌ها با علاقه داشتن به این حوزه معنا پیدا میکنند.
–    چه توصیه‌ای برای کسانی دارید که تازه می‌خوان وارد دنیای برنامه‌ نویسی بشن؟
–    همیشه سعی کنید به روز باشید. کسایی که نخوان خودشون رو به ‌روز نگه‌دارن به سرعت از چرخه‌ی این دنیا خارج می‌شن. سعی کنید در قدم اول طراح، برنامه‌ریز و تحلیل‌گر، خودتون باشید و در تمام حوزه‌های مرتبط سرک بکشید. این کار شما رو ورزیده‌تر و کارآمدتر می‌کنه. راهی که در پیش گرفتین رو با یک برنامه ریزی اصولی ادامه بدین. برنامه‌ نویسی یک موضوع اکتسابیه و به خودتون ربط داره که چقدر تلاش کنین. اعتماد به نفس داشته باشین و از وارد شدن به بازار کار ترسی نداشته باشین. هرچه که زودتر وارد بازار کار بشین زودتر هم پیشرفت می‌کنین. خود بازار کار از هر کلاسی مفیدتر و بهتره.

اشتراک:

نظرات بسته اند