مصاحبه با محسن جهانی، برنامه نویس اندروید

2

برنامه نویسی موبایل، به خصوص در زمینه ی برنامه نویسی اندروید یکی از حوزه های پردرآمد برنامه نویسی محسوب شده و بازار استخدام برنامه نویس موبایل بسیار داغ است.

دنیای برنامه های موبایل این روزها به حدی گسترده شده که برای پیشبرد هر امری می توانید به سراغ یکی از این اپلیکیشن های موبایلی که توسط برنامه نویس حرفه ای موبایل نوشته شده و به صورت رایگان یا فروشی در اختیار کاربران قرار گرفته، رفته و با دانلود و نصب آن اپلیکیشن خاص نیاز خود را برطرف سازید.

در این مطلب به مصاحبه ای که توسط sarseifi با محسن جهانی توسعه ی دهنده ی اندروید بسیار موفق که برترین اپلیکیشن های وی از جمله رازهای مخفی با بیش از 90 هزار دانلود، رادیو تلویزیون زنده با بیش از 60 هزار دانلود و… هستند، انجام داده نگاهی می اندازیم.

محسن جهانی برنامه نویس موفق اندروید

محسن جهانی برنامه نویس موفق اندروید

–    آقای جهانی عزیز، در چه حوزه ای مشغول به فعالیت هستید؟
–    تنها هستم و کاملا خصوصی کار می کنم و پروژه های بیرون قبول نمی کنم.

–    چه مدت است که با اندروید آشنایی دارید و تخصصی کار می کنید؟
–    من از سال 91 با مارکت مایکت آشنا شدم و فعالیت آن چنانی نداشتم و کاملا غیرحرفه ای کار می کردم ولی با آشنا شدن با مارکت کافه بازار کاملا دیدم نسبت به برنامه نویسی تغییر کرد و کاملا کار حرفه ایم رو شروع کردم.

–    – چی شد که به اندروید رو آوردید؟
–    من قبل از آشنایی با اندروید به صورت نیمه حرفه ای برنامه نویسی تحت ویندوز کار میکردم که به اصرار دوستان روی به اندروید آوردم.

–    اولین برنامه ای که تولید کردی چی بود؟ و هدفت از تولید اون چی بود؟
–    اولین تولیدی که بعد از آشنایی به کافه بازار داشتم برنامه ی راز های مخفی و هدف من پخش شدن یک فروم کاملا تخصصی آموزش اندروید بین کاربران بود.

–     تا حالا شده در برنامه ای شکست بخوری؟ به نظر تو دلایلش چی بوده؟
–    به نظر من برنامه نویسی حرفه ای رمز موفقیت نیست.برترین راز موفقیت پشتکار است. اوایل کار ایده های زیادی داشتم و به خاطر نداشتن پشتکار شکست های زیادی را متحمل شدم.

–    کارهایی که انجام دادی تیمی هستن یا نه؟
–    سعی میکنم انفرادی کار کنم.بجز چند تا برنامه ها آماده سازی دیتابیس و گرافیک برنامه را به دوستان سپردم.

–    الان چند نفر هستین؟
–    تنهام

–    کدوم برنامه تو خودت بیشتر استفاده می کنی؟
–    رادیو تلویزیون زنده

–    از چه نرم افزاری برای تولید اپلیکیشن استفاده می کنی؟
–    اوایل از اکلیپس برای ساخت اپلیکیشن استفاده می کردم ولی از سال 94 با اندروید استدیو کار می کنم.

–    چه عواملی رو در موفقیت یه اپلیکیشن دخیل می دونی و تا چه اندازه تاثیر گذار هستن؟ چقدر به امنیت اپ ها اهمیت می دید و آیا روی امنیت اپ هاتون کار می کنید؟
–    من از 100 درصد 40 درصد ساخت اپلیکیشن و 60 درصد بازاریابی خوب برنامه در نظر می گیرم. امنیت؟ برنامه ای از دید کاربر امنیت داره که دسترسی های بی مورد در آن برنامه استفاده نشه.

–    آینده بازار اپلیکیشن رو چطور می بینی؟
–    اندروید هنوز اول راهشه و خیلی جا برای پیشرفت داره. با پیشرفتی که اندروید داشته مطمئنم حالا حالاها بازار اندروید پیشتاز بازار خواهد بود.

–    برای توسعه مهارت ها از چه منابعی استفاده می کنی؟
–    سایت های خوبی مانند: P30droid.com، barnamenevis.org و stackoverflow.com

–    آیا عضو انجمن اندروید ایران هستی؟

–    بله سایت های P30droid.com و barnamenevis.org

–    فکر می کنی تا چه اندازه انجمن باعث پیشرفت کاری توسعه دهندگان اندروید می شه؟
–    خیلی از مشکلاتی که من داشته ام رو تو همین انجمن ها برطرف کردم و خیلی چیزهایی که من توش تخصص داشتم با کاربرهای دیگر اشتراک گذاشتم. در کل انجمن ها یک بستر ارتباطی خوب برای برنامه نویس ها است.

–    برای دوستانی که می خوان تازه اندروید رو شروع کنن چه پیشنهاداتی داری؟
–    مطمئن باشید راهی که ما اومدیم اصلا هموار نبوده و باید برای خواسته هاتون مبارزه کنید تا به دستشون بیارید. مطمئن باشید بارها طعم شکست رو میچشید ولی برای مقابله با این شکست ها و رسیدن به پیروزی پشتکار قوی داشته باشید.

–    کدوم یکی از مارکت های اندروید رو بیشتر می پسندی؟ چه انتقادی از این مارکتها داری و اگر مدیر آنها بودی چه ویژگی برای توسعه دهنده ها در نظر میگرفتی که الان ندارن یا کمبودشون احساس میشه؟ به نظرت درصدی که این مارکت ها به عنوان واسطه از شما کسر میکنند (حدود ٣٨ درصد با مالیات) عادلانه است؟
–    مارکت کافه بازار-اغلب از این درصد ها نارضایتی داشتم ولی بعد از رفتن به گردهمایی پنج شنبه بازار که از طرف کافه بازار برگزار شده بود با تیم کافه بازار آشنا شدم  . تعداد کارمند های کافه بازار خیلی زیاد و به نظر من درصد مالیات که برمیدارند به حق و عادلانه  است

–    بازار اپلیکشن پولی چطور هست؟ خوبه؟ بیشترین درامدی که از اپلیکیشن های غیررایگان داشتی چقدر بوده؟ و برای کدوم اپ بوده؟
–    بله خوبه، بیشترین فروشم برنامه ی راز های مخفی 120 میلیون بوده است

–    چه کسانی در این راه خیلی بهت کمک کردن؟ آیا از افراد حرفه ای کمک گرفتی؟
–     بله مهندس سرسیفی خیلی به من لطف داشتند و در این راه خیلی کمکم کردند

–    رسیدیم به بخش جنجالیمون، گوشی که استفاده میکنی چی هست؟ قبلا هم از همین برند گوشی داشتی؟ ازش راضی هستی؟ ایا اپلیکیشنهات رو هم روی همین گوشی تست میکنی؟
–    گوشی گلکسی اس 6، بله کلا  از برند سامسونگ استفاده میکنم . قبل اس 6 گوشی نوت 3 و قبل این گلکسی جیو استفاده میکردم و کاملا از این برند  راضی هستم و اپلیکیشن هام رو هم توی گلکسی اس 6 تست میکنم

–    نظرت در مورد دشمن بزرگ اندروید، یعنی iOS چی هست؟ اصلا از محصولات کمپانی اپل  استفاده کردی؟ میپسندیشون؟ فکر میکنی نسبت به اندروید در چه حدیه؟
–    والا من نسبت به اندروید تعصب خاصی دارم و کلا ios  رو در حد و اندازه های اندرویده اپن سورس نمیبینم.

اشتراک:

2 دیدگاه

  1. ایرانیا تو زمینه آیتی خیلی استعداد دارن. یه روزی میشه که بهترین برنامه نویسای جهان ایرانی باشند. اون روز دور نیست