مسجد جمیرا در دبی

1

یکی از بناهای بسیار زیبا و دیدنی در دبی که از ارزش سنتی و مذهبی بالایی نیز برخوردار می باشد، مسجد جمیرا ست. توصیه می کنیم در سفر به دبی حتما بازدید از این مسجد زیبا را در برنامه های گشت های خود بگنجانید.

 برای اطلاع از قیمت تور دبی تیر 96 کلیک کنید.

مسجد جمیرا به عنوان یکی از نمادهای دبی مطرح بوده و سبک معماری آن کاملا منحصر به فرد و خلاقانه به شمار می رود.

معماری مسجد جمیرا

این مسجد که نمونه ای بارز از معماری اسلامی ست از سنگ های گران قیمت و براق ساخته شده و برج های بلند آن شکوه خاصی به این بنا بخشیده است.

در واقع سبک معماری این مسجد، سبک معماری قرون  وسطی- فاطمی ست و یکی از بهترین مساجد جهان برای آشنا شدن غیرمسلمانان با مذهب اسلام و روحیات مسلمانی ست.

مسجد جمیرا در دبی

مسجد جمیرا در دبی

در ساخت این مسجد از مرغوب ترین مصالح ساختمانی استفاده شده و نمای بیرونی و داخلی آن از جلای بسیاری برخوردار می باشد.

وقتی داخل مسجد شوید و به سمت صحن مخصوص گذاردن نماز بروید، با دیواری مواجه خواهید شد که در حقیقت دیوار قبله ی مسجد جمیرا بوده و به سمت مکه قرار گرفته است.

این دیوار به نمازگذاران جهت قبله را نشان داده و محرابی که در مرکز دیوار قبله قرار دارد، مسیر دقیق را نشانه گرفته است. روحانی ترین بخش مسجد جمیرای دبی در واقع همین قسمت می باشد.

در بخش راست محراب، منبری دیده می شود که منبر اصلی مسجد جمیرا بوده و امامت نماز روی آن رفته و با رهبری نماز، خطبه های نماز جمعه را نیز ادا خواهد کرد.

مسجد جمیرا در دبی

مسجد جمیرا در دبی

در این مسجد هیچ تصویری از حیوانات دیده نشده و تنها موجودات زنده ای که ردپایشان در مسجد جمیرا وجود دارد، گیاهان هستند. فلسفه ی این موضوع هم به آن جا برمی گردد که نمی باید در صحن مسجد هیچ نمادی از پرستش چیزی غیر از خدا وجود داشته باشد. اما خطوط عربی و آیه های مبارک قرآن کریم در جای جای مسجد جمیرا به زیبایی نگاشته شده و به نوعی تزئینات داخلی مسجد را شکل داده اند.

مرکز فرهنگی شیخ محمد که مسئولیت سامان دهی مسجد جمیرا را بر عهده دارد، برنامه های متنوعی برای آشنا کردن غیرمسلمانان با فرهنگ اسلام از طریق این مسجد تدارک دیده و تورهای مختلفی بر اساس این موضوع ارائه می کند. تور مسجد جمیرا برای غیرمسلمانان و همین طور توریست های مسلمان در روزهای شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه در ساعت 10 صبح دایر می باشد.

مسجد جمیرا در دبی

مسجد جمیرا در دبی

زمانی که برای بازدید از مسجد جمیرا به این مکان مقدس مراجعه می کنید، باید در نظر داشته باشید که برای ورود به مسجد حتما می باید کفش خود را خارج کنید.

بانوان می باید حتما از لباس های کاملا پوشیده استفاده کرده و موهای خود را نیز با پوشش مناسبی پنهان سازند. پاکیزگی لباس و آراستگی را نیز مد نظر قرار دهند.

آقایان نیز لازم است از شلوارهای بلند و پیراهن آستین کوتاه یا آستین بلند استفاده کنند و آراستگی و نظافت را مورد توجه داشته باشند.

مسجد جمیرا در دبی

مسجد جمیرا در دبی

 

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. دو سه سال پیش یه بار دبی رفتم ،ولی اینو ندیدم، بیشتر تو پاساژ بودیم از بس که گرم بود