دلیل اصلی افت شدید قیمت روز بیت کوین

1

قیمت روز بیت کوین که تا چندی قبل به مرز 20 هزار دلار رسیده بود، چند وقتی است در سراشیبی قرار گرفته تا جایی که روز گذشته قیمت آن به کمتر از 6 هزار دلار رسید.

آنچه مسلم است موضع گیری دولتها و مقامات کشورهای مختلف  و وضع قوانین سرسختانه دلیل اصلی افت قیمت روز بیت کوین بوده است که اگر همینطور پیش برود ممکن است این ارز بی پایه کلا از صحنه ی دنیای مجازی محو شود.

افت شدید قیمت روز بیت کوین

افت شدید قیمت روز بیت کوین

طبق داده های “بیزینس اینسایدر” از قیمت لحظه ای بیت کوین، طی 48 ساعت گذشته قیمت این ارز مجازی 11.9درصد افت قیمت داشته و حتی برای لحظاتی به زیر 6 هزار دلار رسیده است. بر این اساس قیمت بیت کوین در مدت زمان کوتاهی با افت 50 درصدی روبه رو شده که نشان می دهد سال 2018 تاکنون سال خوبی برای بیت کوین نبوده است.

کارشناسات علت اصلی افت شدید قیمت روز بیت کوین را در وضع قوانین سفت و سخت در برابر تجارت ارزهای مجازی، فعالیتهای هکرها و دستکاری قیمتها در برخی مراکز اصلی مبادله ی این ارزها می دانند.

بر این اساس روز جمعه شرکت خدمات مالی و بانکی “جی‌پی مورگان چیس”، “بانک آمریکا” و “سیتی گروپ” که نقش عمده ای در بازارهای آمریکا ایفا می کنند، پشتیبانی از خرید ارزهای مجازی از طریق کارتهای اعتباری را قطع کردند.

روز یکشنبه هم نشریه ی “فایننشال نیوز” که به بانک خلق چین وابسته است، مدعی شده که این کشور برای جلوگیری از فعالیت پلتفرمهای داخلی و خارجی وابسته به تجارت ارزهای مجازی اقدامات بیشتری را انجام خواهد داد. چین پیشتر هم مبادله ی ارزهای مجازی و عرضه ی اولیه سکه را ممنوع اعلام کرده بود.

مقامات کره ای هم وارد عمل شده و  چند ماه قبل هرگونه جذب سرمایه از طریق ارزهای دیجیتالی (مانند بیت کوین، اتریوم و غیره) را ممنوع کردند. کشورهای دیگر از قبیل هند، روسیه، فرانسه نیز نگرانی عمیق خود را در رابطه با پول های مجازی و پیامدهای آن ابراز کرده اند.

از طرفی دیگر افزایش علاقه ی عمومی به بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی فرصتی برای جولان کلاهبرداران فضای مجازی شده است. در روزهای اخیر سازمان کمیسیون معاملات قراردادهای آتی کالا (CFTC)  سه کمپانی فعال در این حوزه را به کلاهبرداری کلان متهم کرده است.

مقامات کره ای نیز مدعی شناسایی 637.5 میلیارد وون معادل 596 میلیون دلار مبادله غیرقانونی ارز خارجی شده اند که با استفاده از ارزهای رمزپایه صورت گرفته است.

علاوه بر این هکرهای کره شمالی با ارسال ایمیلهای حاوی بدافزار و طراحی سایتهای فیشینگ مبالغ هنگفتی را از سرمایه گذاران کره جنوبی به سرقت برده اند.

مجموع این مسائل منجر به نگرانی های عمیق فعالان حوزه ی ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین شده تا جایی که برخی از سرمایه گذاران خرد ترجیح داده اند، عطای این بازار را به لقایش ببخشند. به نظر می رسد همین خروج سرمایه و افزایش فروشندگان در نهایت به کاهش هرچه بیشتر بهای این ارز منجر شده است.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. هه چه افت قیمتی داشته اینجور که به نظر میرسه کم کم از صحنه روزگار محو میشه