قانون جدید بیمه شخص ثالث برای خودروهای لوکس

0

همیشه وقتی در خیابان در حال رانندگی هستیم، نگرانی تصادف با یک ماشین لوکس و گران قیمت و تبعات مالی آن استرس زا خواهد بود.

اگر چه بیشتر خودروهایی که در خیابان در حال حرکت هستند دارای بیمه شخص ثالث می باشند، اما مبالغی که تعهدات بیمه گر برای تصادفات تعیین کرده هرگز جوابگوی خسارات سنگینی که بابت تصادف با یک خودروی چند صد میلیونی به بار می آید، نخواهد بود.

به گزارش بیمه بازار طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث در تصادف با خودروهای گران قیمت، بیشینه قیمت خودرو برای تعیین میزان پوشش بیمه و پرداخت توسط مقصر، ۱۲۶ میلیون درنظر گرفته خواهد شد. قانون بیمه شخص ثالث که خرداد ماه امسال اجرایی شد، به یکی از نگرانی‌های رانندگان برای تصادف با خودروهای گران قیمت پایان داده است؛ زیرا به موجب این قانون این خودروها تا سقف معینی تحت پوشش بیمه هستند.

معنای این قانون بدین صورت می باشد که اگر به طور مثال شما با یک خودروی 600 میلیون تومنی تصادف کنید، به هر حال میزان خسارت بر پایه ی یک خودروی 126 میلیون تومانی در نظر گرفته خواهد شد و خسارت پرداختی به خودروی آسیب دیده نیز به همین میزان محاسبه خواهد گردید.

قانون جدید بیمه شخص ثالث برای خودروهای گران قیمت

قانون جدید بیمه شخص ثالث برای خودروهای گران قیمت

این که تا چه حد این موضوع به ضرر صاحبان خودروهای لوکس و گران قیمت خواهد بود را می توان با ضرب المثلی که سایت بیمه بازار به این مساله اتلاق کرده پایان برد؛ “خربزه بخوری، باید پای لرزش هم بنشینی!”

این قانون که از خرداد ماه امسال به مرحله ی اجرا درآمده، راهکار بسیار خوبی برای رفع این مشکل بوده است.

جزئیات قانون خسارت خودروهای لوکس

در تبصره سه ماده هشت این قانون آمده است: خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی فقط تا تا میزان خسارت متناظر وارده به گران‌ترین خودروی متعارف از طریق بیمه نامه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود. همچنین در تبصره چهار، منظور از خودروی متعارف چنین تعریف شده است: خودرویی که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد سقف تعهدات بدنی باشد که در ابتدای هر سال مشخص می‌شود.

طبق گزارش بیمه بازار؛ « احمد سازگار » مدیر خودروهای بیمه ملت و عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: از آنجا که قانون بیمه شخص ثالث با رویکرد حمایتی تهیه و تصویب شده، به نظر می‌رسد قانون‌گذار تلاش کرده است تا در مواد آن، چتر حمایتی خود را گسترده و بر جنبه‌های اجتماعی ناشی از اجرای قانون تاکید داشته باشد.

وی صحبت های خود را این طور ادامه داد: شاید از نگاه کلی به عنوان شهروند، فرد باید در برابر همه خسارتی که به یک خودروی گران قیمت وارد کرده، پاسخگو باشد و زیان وارده را جبران کند، اما با قانون جدید فرد تا سقف تعیین شده موظف به جبران خسارت است

سازگار اضافه کرد: روح قانون می‌گوید که افرادی که تمکن مالی داشته و خودرویی با قیمت بیش از ۱۳۰ میلیون تومان استفاده می‌کنند، باید در برابر مابه‌التفاوت خسارت وارده به خودروی خود پاسخگو باشند و این کار را از طریق بیمه بدنه پیگیری کنند. وی تاکید کرد که در مدت سه دهه فعالیت در صنعت بیمه، نمونه مشابه این قانون را در سایر کشورها مشاهده نکرده است.

برای خواندن متن کامل خبر کلیک کنید.

اشتراک:

نظرات بسته اند