فیلترشکن ها معضل تازه ی شبکه کشور

1

با فیلتر شدن تلگرام، بازار فیلترشکن ها در کشور رونق پیدا کرد و بسیاری از مردم برای استفاده ی مجدد از پیام رسان تلگرام، به یکی از صدها فیلترشکن روی آوردند.

بر همه عیان است که استفاده از فیلترشکن ها امنیت شبکه را به شدت پایین آورده و امکان هک کردن دستگاهی که فیلتر شکن روی آن اجرا شده، به سادگی فراهم می شود.

این چیزی است که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به شدت درباره ی آن نگران است.

 

انتقاد وزیر ارتباطات از رواج فیلترشکن ها پس از فیلترینگ

انتقاد وزیر ارتباطات از رواج فیلترشکن ها پس از فیلترینگ

 

محمد جواد آذری جهرمی مراسم همراه اول، عنوان ساخت که یکی از علت های مخالفت دولت با فیلترینگ، همین باز شدن راه فیلترشکن ها بود. وی توضیح داد: بنا بر تحقیقات علمی بسیاری از فیلترشکن‌ها مخرب و در واقع باج افزارهایی هستند که اطلاعات مشترکین را جمع آوری می‌کنند؛ هرچند به نظر برسد که کاربری مطلوبی دارند. این یکی از دلایلی است که دولت هم همواره با اعمال فیلترینگ به این شکل مخالف بوده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به معضلاتی که فیلترشکن ها به وجود می آورند، ادامه داد: اثر فراگیرشدن فیلترشکن کمتر از خود آن نرم افزارها نیست. اما قرار نیست که اجازه دهیم فضای کشور پر از باج افزار شود و جلوی آن را باید گرفت.

موضع مخالف وزیر با فیلترینگ تلگرام

وی دوباره به موضع مخالف خود نسبت به فیلترینگ پافشاری کرده و توضیح داد: دستور فیلترینگ با مخالفت بسیاری از مردم مواجه است که اعتراضات خود را نیز بیان می‌کنند؛ هم به ما می‌گویند و هم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیان می‌کنند. اما ما نمی‌توانیم نسبت به اینکه باج افزارها و فیلترشکن‌ها توسعه پیدا کنند سکوت کنیم. اگر آن کار غلط است، توسعه فیلترشکن‌ها هم در کشور غلط است و امیدوارم این مسئله در تصمیم مسئولانی که متولی فیلترینگ هستند، دیده شود چون یک تهدید بزرگ است. فراگیرشدن فیلترشکن‌ها مطلوب کسانی است که همواره به دنبال براندازی کشور بوده‌اند. این موارد باید در تصمیمات کلان کشور لحاظ شود.

وی در نهایت بیان داشت: باید جلوی اختلال اینترنتی را بگیریم. از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی و اپراتورها همین موضوع را خواسته‌ام. دیروز جلسه‌ای با حضور اپراتورها داشته‌ایم تا این مسئله بررسی شود. انسداد فیلترشکن‌ها نباید باعث افت کیفیت اینترنت یا ایجاد مشکلات برای کسب‌وکارها شود.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. مثلا الان همه چیز درست شده؟ حالا همه دارن با فیلترشکن می رن توی تلگرام و با این وضع امنیت شبکه هم میاد پایین