آیا از فواید نوشیدن قهوه اسپرسو آگاهید؟

0

قهوه از نوشیدنی های مهم و همگانی دنیا است. مانند چایی که مختص به یک ملت خاص نبوده و حد و مرز نمی شناسد قهوه نیز جهانی بوده اگرچه کشورهای خاصی خاستگاه این دانه های قهوه ای هستند. قهوه اسپرسو یکی از محبوب ترین ها در بین قهوه خور هاست البته قهوه همان قهوه است و فقط طرز تهیه آن فرق می کند مانند قهوه ترک و …

قهوه اسپرسو به روشی خاص تهیه می شود و خودش پایه بسیاری از نوشیدنی های دیگر است. نوشیدنی هایی مثل کافه لاته، کاپوچینو، کافه ماکیاتو، کافه موکا و کافه آمریکانو …

خواص قهوه اسپرسو

همانطور که اشاره شد قهوه اسپرسو خودش سبکی از دم کردن قهوه است که نوشیدنی های دیگری بر اساس آن تهیه شده و مصرف دارند.

اسپرسو

اسپرسو

تقویت حافظه
متخصصان میگویند یافته های علمی نشان داده کافئین موجود در دانه های قهوه میتواند به قوی تر شدن حافظه بلند مدت کمک کند. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه کالیفرنیا بر روی قهوه انجام شده؛ نوشیدن دو شات اسپرسو در روز روند تثبیت حافظه افراد را بهبود می بخشد. رساندن کافئین مورد نیاز به بدن اگر از طریق این نوشیدنی ها صورت گیرد باید دقت شود که به اندازه کافی باشد و زیادی روی در این کار هم عوارض خود را دارد.

افزایش تمرکز
همانطور که میدانید نوشیدنی هایی که بر پایه قهوه هستند به نوعی مسکن هستند و خستگی را از بین می برند. از بین رفتن خستگی افزایش تمرکز را در پی دارد. بسیاری از راننده های کامیون بدون آنکه دلیل این کار را بدانند قهوه مصرف می کنند و معتقدند که نوشیدن قهوه باعث دقت بیشتر و رفع خواب آلودگی می شود.
تحقیقات نشان داده کافئین همزمان سبب بهبود مستمر تمرکز و سطح هشیاری می شود. در واقع این تاثیر گذاری به لطف تعاملی عصبی ـ شیمیایی اتفاق می افتد. در حقیقت قهوه شامل دوز بالایی از دوپامین است که به طور خاص در قسمتی از مغز که با سطح هشیاری در ارتباط است.

کاهش وزن
کم کالری بودن اسپرسو باعث وجه تمایز این نوشیدنی با سایر نوشیدنی ها شده است. اگر به نوشیدنی خود شکر اضافه نکنید در هر اونس از یک شات اسپرسو فقط سه کالری موجود است که این خودش در دراز مدت کاهش وزن بدن را به دنبال دارد یا اگر وزن را هم کاهش ندهد باعث اضافه وزن نمی شود! بسیاری از نوشیدنی های شیرین وجود دارند که باعث اضافه وزن هستند.

محققان می گویند کافئین باعث می شود تمرینات شدید ورزشی سختی کمتری برای افراد داشته باشد. در واقع این تاثیرگذاری با کاهش بیش از 5 درصدی درک اعمال که از تاثیرات اسپرسو است اتفاق می افتد.

این اتفاق ورزش کردن را آسان می کند و مهمتر از آن کافئین موجود در آن درد عضلات را کمتر می کند و خودش باعث بیشتر شدن ساعات ورزش میشود. متخصصان نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه را یک ساعت پیش از تمرین ورزشی پیشنهاد می دهند.

قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو

کاهش خطر سکته مغزی
سوزانا لارسن سوئدی در تحقیقاتی ثابت کرده که نوشیدن یک فنجان اسپرسو در روز خظر سکته مغزی را کاهش می دهد. این اتفاق به خاطر وجود آنتی اکسیدان در این نوشیدنی است. این تحقیق بر روی گروهی از زنان برای مدت بیش از ده سال انجام شده، آنها در همین تحقیق به این نتیجه رسیدند که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به مشکل گرفتگی های عروقی را تا 25 درصد کاهش می دهد.

کاهش خطر ابتلا به دیابت
از دیگر فوایدی که نوشیدن قهوه اسپرسو در پی دارد کاهش خطر ابتلا به دیابت است. مطالعات انجام شده در هاروارد نشان می دهد مصرف مقدار مناسب کافئین خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می دهد. این مطالعه نشان داده است افرادی که روزانه بیش از یک فنجان قهوه را به طور مرتب در برنامه غذایی شان دارند تا 11 درصد کمتر از بقیه به دیابت نوع دوم مبتلا می شوند.

اشتراک:

نظرات بسته اند