فواید قهوه برای قلب به اثبات رسید

0

یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان که ملیت نمی شناسد قهوه است. نوشیدن قهوه کاری است که میلیون ها انسان به صورت روزانه در سراسر جهان انجام می دهند بدون آنکه از فواید این نوشیدنی و دانه های مغذی مطلع باشند!

پژوهشگران می گویند قهوه بیش از هر چیزی برای قلب مفید است. و به تازگی علت این موضوع را هم کشف کرده اند.

قهوه که مدتی در لیست نوشیدنی های مضر قرار گرفته بود، در سال های اخیر به لیست نوشیدنی های متوسط انتقال یافت؛ زیرا به نظر می رسید که دارای مزیت های سلامتی در ارتباط با مغز، سوخت و ساز، قلب و نیز خواص ضد سرطانی باشد.

در پژوهش جدیدی معلوم شده است که قهوه می تواند مفید باشد؛ یکی از علت ها این است که قهوه موجب آغاز سلسله ای از واکنش ها در سلول های قلبی می شود؛ فرایندی که از مرکز انرژی سلول یعنی میتوکندری آغاز می شود و با حفاظت از قلب های سالم و بیمار خاتمه می یابد. نتیجه ی این مطالعه در ژورنال PLOS Biology منتشر شده است.

فواید قهوه

فواید قهوه

پژوهشگران در این مطالعه پروتئینی را که p27 نامیده می شود و تاثیر آن روی چرخه ی سلولی تایید شده است، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند که قهوه در موش موجب آغاز حرکت p27 به میتوکندری سلول های قلب و به ویژه موجب مهاجرت سلول های اندوتلیال قلب که رگ های خونی را می پوشانند، می شود. نحوه مهاجرت سلول های اندوتلیال، به میزان زیادی متکی به حضور p27 است و این فرایند توسط قهوه تقویت می شود.

پروتئین p27، دارای مزایای دیگر قلبی عروقی نیز است: در موش هایی که دچار حمله قلبی شده بودند، این پروتئین از مرگ سلول های ماهیچه ای قلب جلوگیری کرد. این پروتئین موجب تمایز سلول هایی به نام فیبروبلاست به سلول هایی که حاوی فیبر انقباضی هستند و برای عملکرد درست قلب ضروری هستند، شد.

جودیث هندلر نویسنده مطالعه می گوید:

نتایج ما نشان دهنده شیوه ی جدیدی از عمل کافئین است، چیزی که موجب حفاظت و ترمیم ماهیچه قلب از طریق عمل پروتئین p27 میتوکندری می شود.

مقدار بهینه ی توصیه شده چهار فنجان قهوه در روز است که در دیگر مطالعات نیز همین مقدار پیشنهاد شده بود. وقتی به موش های پیر قهوه داده شد، عملکرد سیستم قلبی عروقی آن ها مانند موش های جوان تر بود. مصرف کافئین همچنین سلامت قلبی موش های چاق و دیابتی را بهبود بخشید.

پژوهشگران می گویند علت احتمالی مفید بودن مصرف کافئین پس از حمله قلبی همین پروتئین است. همچنین دلیل حفاظت کنندگی کافئین در افرادی که در خطر بالای ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند، نیز p27 می تواند، باشد.

اشتراک:

نظرات بسته اند