فواید صندلی راک برای سلامتی انسان

0

صندلی ها از جمله مواردی هستند که بشر برای راحتی خودش اختراع کرده و هر روز شاهد ظهور نسلی جدید از صندلی ها هستیم. از صندلی اداری گرفته تا صندلی اپن و رستوران همگی صرفا جهت آسایش و راحتی طراحی شده اند.

حال آنکه برخی از این صندلی ها علاوه بر آسایش سلامتی را نیز همراه خود می آورند. شاید با چنین حرفی کخالف باشید چراکه همه تجربه خستگی ناشی از نشستن روی صندلی را داریم. اما واقعیت این است که صندلی های ارگونومی تا حد زیادی در سالم ماندن بدنتان کمک می کنند.

یکی از صندلی هایی که در سلام ماندن بدن نقش دارد صندلی های راک یا گهواره ای هستند. هرچند این مدل صندلی ها از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته اند اما امروزه پژوهشگران می گویند این نوع صندلی ها در سلامتی جسم و روح نقش دارند.

این نوع صندلی گرچه مانند یک فعالیت هوازی همچون ایروبیک موثر نیست ولی در نوع خود می تواند از طرق مختلف بر بهبود سلامتی و وضعیت جسمانی ما تاثیر بگذارد.

مطالعات انجام شده در دانشگاه روچستر واقع در امریکا نشان می دهد استفاده از تاب درمانی برای تعدادی از ساکنان خانه سالمندان که دچار ضعف شدید ذهنی و زوال عقل بوده اند، باعث بهبود سلامت روانی آنها شده است. این مطالعات نشان می دهد تاب خوردن روی صندلی راک، باعث آزاد شدن اندورفین شده که علاوه بر بهبود وضعیت اختلال مشاعر آنها، باعث تسکین درد نیز شده است.

صندلی راک

صندلی راک

خانم دکتر نانسی واتسون، رهبر این گروه مطالعاتی و مدیر مرکز تحقیقات بالینی معتقد است این تفکر که برای مدت طولانی بین افکار عمومی رواج دارد که تاب خوردن برای تسکین نوزادان موثر است، برای بزرگسالان نیز منافع درمانی فراوانی دارد.

واتسون توضیح می دهد که تاب خوردن باعث کاهش اضطراب و افسردگی در میان سالمندان و کاهش نیاز به داروهای افسردگی در کسانی که او مشاهده کرده شده است. از آنجا که این داروها گاهی اوقات با عوارض جانبی مضر همراه است، تاب خوردن ممکن است یک گزینه قابل تحملتری برای بیمارانی با این شرایط باشد.

خوشبختانه با وجود تنوع فراوان در طراحی و عرضه صندلی راک در کشورمان، می توان با ترویج استفاده از این محصول و بهره بردن از خصوصیت گهواره ای بودن و تاب خوردن آن، گام موثری در درمان ارگانیک این نوع بیماریها برداشت.

اشتراک:

نظرات بسته اند