فناوری های سرمازیستی جهان- یخ زدن پس از مرگ

0

آرزوی زندگی ابدی همیشه همراه بشر بوده و در قرن ها پیش معجون هایی که انسان را با ابدیت پیوند می زدند در کوچه و بازار فروخته شده و مردم ساده دل نیز به امید زندگی ابدی دل به کیمیاگران می بستند.
اما در قرن حاضر که عصر تکنولوژی و مدرنیته هست نیز این آرزوی دیرینه ی بشر به فراموشی سپرده نشده و هنوز دانشمندان روی پروژه ی زندی ماندن پس از مرگ و یا زنده شدن بعد از مرگ فعالیت هایی می کنند.
گزارش علمی روزیاتو این بار به سراغ پدیده ی انجماد بعد از مرگ رفته و به این فرآیند که در حال آزمون و خطا توسط برخی دانشمندان می باشد، پرداخته است.

انجماد پس از مرگ چیست؟

در انجماد پس از مرگ، درست پس از مرگ انسان بدن وی را در دمایی بسیار پایین قرار داده و فورا منجمدش می کنند. در این فرآیند تمام بافت های بدن سالم مانده و پس از انجماد بدن مرده را در محفظه ای مخصوص با دمای منفی 196 درجه ی سانتی گراد نگاهداری می کنند. هدف از این کار این است که با سالم نگاه داشتن بافت های بدن شاید شانس زنده شدن به وجود بیاید و در ضمن برخی دوست ندارند بدنشان پوسیده شده و در طی زمان از بین برود.
گرچه زنده شدن پس از مرگ امری خیالی بوده و با قابلیت های بشری سازگار نیست، اما دنیای فناوری به دنبال امتحان کردن شانس خود به تلاش ادامه می دهد.
از سال ۱۹۶۰ میلادی، تا کنون ۳۰۰ نفر در فرآیند انجماد پس از مرگ قرار گرفته و به گفته IBI TIMES، اکنون ۲۵۰۰ نفر در فهرست این فرآیند برای انجماد پس از مرگ هستند!

روزیاتو | انجماد پس از مرگ

روزیاتو | انجماد پس از مرگ

البته این موضوع در سراسر جهان با انتقادات بسیار تندی مواجه شده و در بعضی نقاط اعتراض نسبت به چنین عملکردی رو به افزایش نیز می باشد. به طور مثال پروفسور کلیو کوئن استاد بزرگ نورو ساینس از کالج سلطنتی لندن و آندرس ساندبرگ محقق موسسه آینده انسان در دانشگاه آکسفورد انگلیس از منتقدان اصلی این پروژه به شمار می رود.
طبق گزارشی که پیش تر CNN ارائه کرده بود، این ایده از زمانی گسترش یافت که عده ای معتقدند بودند که علم در آینده می تواند، حیات را به موجودات برگرداند. اما این که چه نوع موجودی و چه زمانی و چگونه و بر اساس چه شرایطی، پرسش هایی است که همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارند.

روزیاتو | انجماد پس از مرگ

روزیاتو | انجماد پس از مرگ

در حال حاضر، سلول های خون، مغز استخوان، اسپرم با انجماد حفظ می شوند و بانک خون بند ناف در ایران که متعلق به موسسه رویان است نیز در این زمینه فعالیت های زیادی دارد. اما درباره اعضای بدن، هنوز چنین موضوعی امکان پذیر نیست.

فرآیند انجماد پس از مرگ

برای انجماد بدن مرده پس از مرگ باید سه مرحله طی شود.
اول این که بدن مرده را بلافاصله پس از مرگ در محفظه ای پر از یخ قرار می دهند و البته در این مرحله از ماسک اکسیژن برای رساندن اکسیژن کافی به برخی اندام ها از جمله مغز استفاده می شود. به علاوه از هپارین ضد انعقاد و cpr خودکار برای حفظ جریان خون استفاده می شود.
در مرحله ی بعدی به حدی می رسند که بدن مرده  منجمد شده و جالب است که برای مایعات داخل بدن چیزی با عملکرد ضد یخی تزریق می کنند.
در مرحله ی سوم بدن کاملا برای فرآیند سرمایشی آماده شده است. در این مرحله، بدن در داخل یک کیسه عایق حفاظتی و بعد در داخل یک جعبه خنک کننده که در آن نیتروژن مایع در میزان ثابت وجود دارد قرار می گیرد.
یکی از مشهورترین افرادی که تا کنون پس از مرگ فرآیند انجماد را تجربه کرده است، سر تد ویلیامز بازیگر معروف بیس بال آمریکاست که در سال 2002 میلادی درگذشته و به این روش منجمد و نگهداری شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://rooziato.com/139543800/%d8%af%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%b9%d8%ac%db%8c%d8%a8-%d9%88-%d8%ba%d8%b1%db%8c%d8%a8-%d8%a7%d9%86%d8%ac%d9%85%d8%a7%d8%af-%d9%be%d8%b3-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b1%da%af

اشتراک:

نظرات بسته اند