فناوری های آینده چگونه خواهند بود؟

0

گوشی های هوشمند پدیده فناوری در دهه اخیر بوده اند و همچنان قرار است به کارشان ادامه دهند. حالا این گجت های هوشمند از حالت گوشی بودن در آمده و تقریبا به یک کامپیوتر جیبی بدل شده اند. معلوم نیست قرار است در آینده به کجا برسند.

کسانی هستند که در مورد آینده ایده پردازی می کنند و فناوری های آینده را مجسم می کنند. در مورد گوشی های هوشمند نیز چنین پیشبینی هایی صورت گرفته اند. در این نوشته با هم گریزی به آینده میزنیم و برای چند دقیقه در زمان سفر خواهیم کرد.

پنل های لمسی یکی از شگفتی های فناوری بود که حالا همه جا از آنها استفاده می شود و باعث شده تا دکمه های فیزیکی گوشی برداشته شوند.

سال 2025 را تصور کنید که برای استفاده از گوشی های هوشمند نیازی به شارژ کردن های طولانی نیست و مشکل باتری و شارژ کردن گوشی برای همیشه حل شده است. از حالا راهکارهایی مثل شارژ شدن با استفاده از لمس کردن یا استفاده از حرارت بدن انسان برای گوشیها پیشنهاد شده و به احتمال زیاد در آینده گوشی های هوشمند به شارژ کردن به سبک امروزی نیازی نخواهند داشت.

پشتیبانی از نرم افزار های بیشتر چیزی است که متخصصان دنبال آن هستند. طراحان گوشی های هوشمند دنبال راهی هستند تا نرم افزار های همه پلتفرم ها روی گوشی هوشمند اجرا شوند بعنوان مثال بتوان ویندوز را روی گوشی اجرا کرد و یا اندروید را روی کامپیوتر!

گوشی های آینده

گوشی های آینده

البته تا کنون تلاش های بسیاری هم در این زمینه صورت گرفته اند مثل پروژه لومیای مایکروسافت. احتمالا در آینده نیازی نیست گوشی خاصی از شرکتی خرید تا پلتفرم مورد نظرتان را داشته باشد. در آینده شما یک گجت هوشمند میخرید که هر سیستم عاملی که خودتان بخواهید را روی آن اجرا خواهید کرد. و شاید هم سیستم عامل ها به سبک امروزی نباشند و فقط از طریق اینترنت و فضای ابری به همه چیز دسترسی داشت!

کیفیت دوربین ها در گوشی های امروزی بسیار بهبود یافته تا جایی که میتوان با گوشی عکس های حرفه ای گرفت. در آینده مرز میان گوشی و دوربین های حرفه ای برداشته میشود و نرم افزار این کار بهبود میابد به طوری که شاید فیلم های سینمایی را با گوشی فیلم برداری کنند!

هوش مصنوعی الان هم وارد دنیای مبایل ها شده اما روزی میرسد که گوشی های هوشمندتان مثل یک دوست با شما صحبت خواهند کرد و از همه چیز زندگی تان خبر دارند. میتوانند در تصمیمات یاریتان کنند و حتی به شما مشاوره دهد، تصورش کمی ترسناک است که یک گوشی بتواند اسارتان را فاش کند اما بی شک این گجت ها بسیار وفادار خواهند بود و آنقدر هم دهنلق ساخته نمی شوند که شما را لو دهند …

بدنه گوشی ها هم تا جای امکان باریک می شوند تا جایی که تنها یک شیشه باشند و وزن کمی داشته باشند. طرح های مفهومی زیادی ساخته شده اند که قابل انعطاف هستند و حتی تا یا لوله می شوند. مشخص نیست این فناوری چه زمانی همگانی خواهد شد اما در حال حاظر هم صفحه نمایش های انعطاف پذیر ساخته شده اند.

جایگزین گوشی های هوشمند

گوشی های هوشمند مانند سایر فناوری ها تاریخ انقضای خود را خواهند داشت و برای همیشه یار و منوس انسان نخواهند بود. گوشی های هوشمند با آنهمه پیشرفتی که خواهند داشت روزی جای خود را به فناوری و گجت های دیگری خواهند داد که حمل و استفاده از آنها آسانتر باشد.

فناوری های آینده

فناوری های آینده

برای نمونه عینک هوشمندی را تصور کنید که تمام اطلاعاتی که نیاز دارید روی شیشه اش ظاهر شود و روی دسته هایش دوربین های با کیفیتی دارد که میتوانند دید 360 درجه به شما بدهند و عکاسی و فیلم برداری کنند. بتوانید بدون آنکه لمسش کنید و تنها با حرف زدن یا فراتر از آن فکر کردن به جستجو در وب بپردازید و کارهای گوشی و لپ تاپ های امروزی را به راحتی انجام دهد … آنوقت شما عینک را بر چشم میزنید یا آنکه یک گوشی در جیب میگذارید و کیف لپ تاپ را به دوش می کشید؟

هم اکنون شرکت های فناوری روی این عینک ها کار می کنند و بی شک آینده از آن این عینک ها خواهد بود و روزی میرسد که گوشی ها را کنار بزنند. با این عینک ها میشود به تماشای یک فیلم یا موسیقی مورد علاقه پرداخت یا آنکه وارد دنیای بازیها شد و مثل عینک های واقعیت مجازی به دنیای چند بعدی مجازی قدم نهاد. تا آن زمان و ارزان شدن اینگونه فناوری ها باید چند سالی صبر کرد چیزی که پیداست اینکه در دهه اخیر شاهد اینگونه فناوری ها خواهیم بود.

اشتراک:

نظرات بسته اند