فناوری بلاک چین چیست و به چه کاری می آید؟

3

این روزها “بلاک چین” یکی از پر بحث ترین فناوری های موجود است. این فناوری از زمانی مشهور شد که ارز دیجیتالی بیت کوین توانست اعتمادها را به خود جلب کند و شهرت جهانی بیابد. از آنجایی که بیت کوین هم بر پایه بلاک چین طراحی شده بسیاری از افراد این دو را در کنار هم می شناسند.

برداشته ای بسیاری از این فناوری وجود دارد و عده ای گمان می برند بلاکچین به عنوان فناوری غیر قابل هک و غیر قابل فیلتر استفاده میشود که تا حدودی وجهه ای منفی به ماجرا میبخشد. درادامه در مورد این فناوری توضیحاتی میدهیم.

فناوری بلاک چین چیست؟

در دنیای بلاک چین، اطلاعات در طول زنجیره ای از تعداد بسیار زیادی رایانه شخصی ذخیره می شود به طوریکه هیچکس نقش واسطه را در آن بازی نمی کند. و هیچ شخص یا شرکتی مالک آن نیست.

به بیان ساده، اطلاعات در آن توزیع شده و غیرمتمرکز هستند و هیچکس نمی تواند آنها را تغییر دهد یا جعل کند؛ با این حال هر کسی می تواند از این سیستم استفاده کند و در اداره آن سهیم باشد زیرا اطلاعات از طریق رمزنگاری محافظت می شوند.

بلاک چین یک لیست در حال رشد از هر تراکنشی است که به صورت دائمی تأیید و روی بلوکها ثبت شده اند و به ترتیب زمانی به یکدیگر متصل هستند؛ برای اغلب کاربران، زیبایی بلاک چین در ناشناخته بودن آن است.

فناوری بلاک چین

فناوری بلاک چین

همانطور که بیشتر ما نمی دانیم تکنولوژیهای نسلهای چهارم و پنجم ارتباطی چگونه کار می کند یا سیلیکون چه پروسه ای را برای تولید واحدهای پردازش مرکزی طی می کند اما همچنان هر روز از گوشیهای هوشمندمان استفاده می کنیم.

به همین ترتیب بلاکچین یک «پشت صحنه» کامل و بی عیب و نقص برای بسیاری از فناوریهای در حال تغییر است و بر شیوه آموزش، مدیریت، مصرف، حکومت و برقراری ارتباطات تأثیر خواهد گذاشت.

در آینده ای نزدیک بلاکچین زوایای مختلف زندگی ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد؛ از خدمات بانکی گرفته تا امنیت ارتباطات و صنعت بهداشت و درمان یا حتی حمل و نقل شهری و بسیاری از صنایع دیگر که حتی تصورش را هم نمی کنیم با استفاده از این فناوری، چهره متفاوتی به خود خواهند گرفت.

اشتراک:

3 دیدگاه

  1. این همون چیزیه که توی گلد ماینینگ به کار می ره. ولی من بازم دقیق متوجه نشدم