علت سفید شدن موی سر در جوانی چیست؟

1

افراد بسیاری هستند که هنوز در سن جوانی به سر می برند اما موهایشان به سرعت سفید می شوند. سفید شدن موی سر بیشتر وراثتی است تا بر اثر استرس و …

سفید شدن مو هم مانند چین و چروک پوست از علائم پیری به شمار می رود و البته ظاهر شدن این مو های سفید هیچ مشکلی هم ندارد.

حتی قبل از آغاز جوانی هم ممکن است تار های موی سفید روی سر دیده شود که به دلیل وراثت و ژن، تغذیه، کمبود ویتامین و حتی وجود خال روی سر این اتفاق می افتد.

زمانی که تار های موی سفید با موی طبیعی که به رنگ قهوه ای یا مشکی است، ترکیب می شوند، رنگی که به نظر می رسد، موی خاکستری رنگ است. زمانی که سلول های رنگ دانه مو یعنی ملانوسیت که وظیفه رنگ دهی به تار های مو را دارند، کمتر تولید می شوند و یا تکثیر سلولی آن ها متوقف می شود، مو به رنگ سفید در می آید. این سلول ها هستند که ماده ملانین یعنی رنگ دانه ها را تولید می کنند.

این ماده در پوست، مو و چشم رنگ را به وجود می آورد. ملانین در دو نوع وجود دارد: اوملانین برای رنگ سیاه و قهوه ای و فوملانین برای رنگ قرمز و زرد. ترکیب این دو ماده است که طیف رنگی مو، چشم و پوست را می سازد. زمانی که مو به رنگ خاکستری و سفید تغییر پیدا می کند، رنگ دانه ای با این تناژ تولید نمی شود، بلکه در واقع هیچ رنگ دانه ای تولید نمی شود.

سفید شدن موی سر

سفید شدن موی سر

در مو های سفید و خاکستری ملانوسیت ها مرده اند و رنگی که دیده می شود، در واقع رنگ پروتئین کراتین است. به دلیل اینکه هر تار مو سلول های ملانوسیت خود را دارد، همه مو ها به یک اندازه سفید نیستند و در برخی این اتفاق زودتر رخ می دهد. البته دلیل انتخاب اینکه کدام تار مو در اولویت سفید شدن قرار بگیرد، هنوز مشخص نیست، ولی سن، استفاده زیاد از مواد شیمیایی و حتی آب و هوا می تواند روی مردن و از بین رفتن ملانوسیت ها تأثیر بگذارد.

عوامل تغذیه ای و هورمونی مانند استرس می تواند روی رنگ مو اثرگذار باشند، ولی با توجه به ژنتیک هر فرد، استعداد سفید شدن مو می تواند زودتر و یا در سنین بالاتر اتفاق بیفتد. سفید شدن مو یک صفت ارثی است. اگر پدر و مادر شما در سنین جوانی موهایشان سفید شده است، این خصوصیت در شما هم ممکن است زودتر بروز پیدا کند. به نظر می رسد افراد سفیدپوست زودتر به سفیدی مو دچار می شوند و برخی از بیماری ها مانند دیابت، کم خونی پرنیسیوز و تیروئید هم باعث سفیدی زودرس مو می شوند.

یکی دیگر از دلایل سفید شدن مو سیگار کشیدن است. سیگار نه تنها برای سلامت کلی بدن مضر است، بلکه در روند پیری هم بسیار مؤثر است. پس برای جلوگیری از سفید شدن موها، بهتر است سیگار کشیدن را هر چه سریع تر ترک کنید.

اشتراک:

۱ دیدگاه