علائم خاموش سرطان کبد

0

بیماری سرطان یکی از کشنده ترین بیماریهاست که هنوز راه علاج صد در صد برایش پیدا نشده است. با نگاهی به جامعه محلی خودمان افراد متعددی را خواهیم یافت که بر اثر چنین بیماری زندگی شان به اتمام رسیده است.

برخی سرطانها قابل درمانند اما یکی از خطرناکترین سرطانها سرطان کبد است که در مراحل اولیه قابل شناسایی نیست و تا زمانی که به مرحله صعب العلاج بودن نرسیده باشد شناسایی نمی شود، از آن به بعد هم غیر قابل درمان است!

در واقع سرطان کبد یک نوع بیماری خاموش است و باید قبل از مرحله شناسایی درمان شود. سوال این است که اگر غیر قابل شناسایی است چطور بفهمیم که سرطان کبد داریم یا نه؟

هر کسی به محض ایجاد تغییراتی در بدنش متوجه میشود. حال علائمی وجود دارند که در صورت مشاهده آنها می توان فهمید که مشکل از کبد است یا عضو دیگری از بدن!

با توجه دقیق به بدن خود ممکن است متوجه علائمی شوید که شما را از وجود یک نارسایی در کبد خبر دار می کند. دانستن این علائم و فاکتورهایی که با سرطان کبد در ارتباط هستند، ممکن است به شما کمک کند تا از خود در مقابل ابتلا به سرطان پیشرفته کبد محافظت کنید.

اشتها کم می شود

بیماران مبتلا به سرطان کبد معمولاً زود احساس سیری می کنند و قادر نیستند به اندازه قبل غذا بخورند و علاقه چندانی به غذا ندارند.

ناراحتی در معده

سرطان کبد می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه شکم شود که ممکن است این درد در قسمت بالا و راست، جایی که که معده در آن قرار دارد احساس شود. سرطان کبد میتواند معده را با ناراحتی مواجه کند و حالت تهوع و استفراغ در شما ایجاد کند. یا باعث باد کردن معده شما شود.

سرطان کبد

سرطان کبد

کاهش وزن

کم کردن وزن اغلب چیز خوبیست. اما وقتی بدون سعی و تلاش چندین کیلو وزن خود را از دست می دهید، می تواند تبدیل به یک نگرانی شود. اگر بدون ایجاد تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی، وزن شما به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافت، می تواند یکی از عوارض جانبی سرطان کبد باشد.

زردی پوست و چشم

کبد سلول های خونی قدیمی و قرمز را در هم می شکند. اما وقتی با مشکل مواجه می شود نمی تواند این وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. بدن شروع به تولید مواد شیمیایی می کند و باعث ایجاد زردی در ظاهر می شود. این حالت را یرقان می گویند. پوست و سفیدی چشمان شما به زردی می گراید.

مدفوع تغییر رنگ می دهد

مدفوع سفید و گچی نشان از نارسایی در صفرا دارد. صفرا (زردآب) ماده ایست که کبد تولید می کند و به مدفوع رنگ طبیعی خود را می دهد. مدفوع بدون رنگ نشانه اینست که کبد صفرا تولید نمی کند و یا اینکه صفرا قادر به ترک کبد نیست.

اشتراک:

نظرات بسته اند