همه چیز درباره یک فرد عصبی را بدانیم

0

عصبی بودن نوعی ویژگی شخصیتی است. عصبانیت نیز نوعی احساس است. لازم به ذکر است زمانی که عصبانی می شوید، حتما فردی عصبی نیستید. عصبانیت واکنشی طبیعی نسبت به برخی محرک های عصبی است و هر شخصی با هر نوع شخصیتی که دارد می تواند عصبی شود و این امر کاملا طبیعی است.
عصبی بودن با عصبانیت کاملا متفاوت است. زمانی که از فردی عصبی سخن به میان می آید در واقع از فردی صحبت می کنیم که در طول زندگی و حتی در دوران جنینی مورد آسیب های جدی قرار گرفته است و حال واکنش های عصبی وی را می بینیم. به صورتی که عصبی بودن جز خصوصیت ها و ویژگی های اخلاقی آن فرد به حساب می آید.

عصبی چه کسی است؟

بهتر است بدانید که افراد عصبی در طی دوران جنینی، نوزادی و کودکی مورد تنبیه، محرومیت، طرد شدگی، بی محبتی و پرخاشگری قرار گرفته اند. این مسائل باعث می شود آن فرد در بزرگسالی اعتماد به نفس و عزت کافی نداشته باشد و دچار اختلالات شخصیتی شود. لازم به ذکر است که این افراد احساس می کنند نالایق، بی ارزش و غیر دوست داشتنی هستند و استعداد های خود را باور ندارند. حتی اگر بدانند که در زمینه ای خاص استعداد دارند اعتماد به نفس کافی را ندارند.
برخی از این افراد عصبی دچار خود بزرگ بینی افراطی، توهم و خودشیفتگی می شوند. تمامی این موارد به دلیل نداشتن اعتماد به نفس سالم و کافی بروز می کند. اکثرا افراد قدرت طلب و فرصت طلب افرادی عصبی هستند که ویژگی های عصبی آن ها موجب شده است که این افراد نسبت به قدرت، ثروت و مقام تمایل عجیب و افراطی پیدا کنند. این افراد به طور معمول مملو از احساسات شرم ناسالم هستند. افراد عصبی به دلیل شرمی که در درون خود دارند به پمهان کاری، خود سانسوری، قدرت طلبی و مهر طلبی دست می زنند که بسیار اشتباه نیز می باشد. آنها نمی‌توانند با احساسات خود، خصوصا احساس خشم، برخورد مناسب و صحیحی داشته باشند. به این صورت که یا احساسات خود را انکار می‌کنند یا به پرخاشگری روی می‌آورند.
به طور معمول مهر طلب ها، افرادی هستند که در طول زندگی مورد بی مهری قرار گرفته اند و احساس ناکافی بودن می کنند. این افراد از داشتن احساساتی نظیر وابستگی و بی ارزشی شرمسار هستند. این دسته از افراد عصبی نمی توانند با احساساتشان نظیر احساس خشم برخورد مناسب داشته باشند. آن ها احساسات خود را انکار می کنند و پرخاشگری می کنند.
مهر طلب ها از روی نیاز های دورنی خود باور های ناسالم و ترس هایی که دارند به دیگران محبت می کنند و به همین ترتیب محبت و تایید دیگران را می خواهند. می توان گفت آنها محبت و حس مفید بودن را می‌خواهند با گدایی از دیگران یا با باج دادن به آنها دریافت کنند.

فرد عصبی

فرد عصبی

ویژگی های بارز یک فرد عصبی را بشناسیم

افراد عصبی به طور معمول مراقب همه چیز هستند و دوست دارند بدانند که افراد دیگر چه نظریه ای در موردشان دارند. چنین شخصی یادش نمی‌رود روز تولدتان را تبریک بگوید و یا وقتی ارتقا شغلی گرفتید برای‌تان کارت تبریک بفرستد. این سطح از رفتار هشیارانه چیزی است که محققان به آن «اختلال عصبی سالم» می‌گویند.
افراد عصبی بیشتر از افراد دیگر هر چیزی را تحلیل می کنند. به طور مثال صحبت های دو پهلو به راحتی می تواند آن ها را عصبانی کند. اشخاصی که عصبی هستند به طور معمول نیمه ی خالی لیوان را می بینند و نسبت به ترس و تهدید و شکست واکنش بد نشان می دهند. جالب است بدانید که این افراد دائما خود و یا دیگران را سرزنش می کنند. با وجود آن که توانایی دارند لی سست و تنبل هستند و زمانی که با مانعی مواجه شوند زمین و زمان را دیل می دانند و خود را بدشانس تلقی می کنند.
بیش از اندازه نسبت به رفتار های دیگران حساس هستند و واکنش هاب نامناسب و هیجانی نامعقول از خود بروز می دهند. هر نوع برخورد و رفتار نامطلوب دیگران را به حساب تنفر آنها از خود می‌گذارند و حتی در برابر کوچک‌ترین دلخوری، غوغا به پا می‌کنند. همیشه تصور می‌کنند دیگران درصدد آزردن آنها هستند.

فرد عصبی

بهترین رفتار در مقابل یک فرد عصبی چیست؟

در ابتدای امر می بایست ناراحتی هایشان را قبول کنید و رفتار های غیر عالدی و ناهنجارشان را بپذیرید و در رفع آن بکوشید.
هیچ گونه انتقادی از آن ها نکنید چراکه سریعا واکنش نشان می دهند و خود را بی ارزش می دانند. سعی کنید موجب دلخوری این افراد نشوید. صبر کنید تا صحبت هایشان را تمام کنند و سرزنش نکنید. این عمل موجب می شود احساس کنند مورد احترام قرار گرفته اند. آن ها پس از هر برخخورد تندشان احساس گناه می کنند و این مسئله درونشان دائمی شده است. کمک کنید تا باور های غلط راجع به خودشان را دور بریزند. آنها باید متوجه شوند برخی عقاید و حتی اصولشان اشتباه و غیرمنطقی است و باید آنها را اصلاح کنند. از آنجا که این افراد نمی‌پذیرند دچار مشکل هستند، باید ابتدا آنها را به وجود چنین مشکلی متقاعد کرده و سپس در رفع آن به آنها کمک کنید و تحت هیچ شرایطی آنها را تنها نگذارید.

اشتراک:

نظرات بسته اند