گوشی هایی که قبل از ریجستری فعال بوده اند قانونی هستند

0

یکی از طرح هایی که به تازگی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری پیشنهاد و اجرا شده طرح ریجستری موبایل در ایران است. این طرح به وسیله کد IMEI گوشی انجام می گیرد و مراحل ساده ای دارد، اما بسیار حائز اهمیت است.

با اجرای این طرح تمام گوشی های قاچاق از کار می افتند و قادر به دریافت خدمات از هیچ اپراتوری نیستند.

لازم به ذکر است که تمام گوشی هایی که تا قبل از اجرای ریجستری در بازار فعال شده اند تحت پوشش طرح رجیستری قرار نمی گیرند و این طرح شامل گوشی هایی می شود که برای اولین بار بعد از اجرا شدن طرح روشن می شوند.

طرح رجیستری

طرح رجیستری

سوال اینجاست چرا طرح ریجستری اجرا شد؟

چند وقت پیش محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به این موضوع اشاره کرد ارزش بازار موبایل ایران به 6 میلیارد دلار می رسد که در بدترین حالت 5 درصد و در بهترین حالت 20 درصد این گوشی ها از مبادی رسمی وارد کشور شده اند و سایر محصولات موجود در بازار قاچاق هستند.

در اصل مبلغ بسیار کمی از این بازار باارزش به دولت می رسد و تقریبا همه آن در اختیار قاچاقچیان و شرکت های بزرگ موبایل خارج از ایران قرار می گیرد.

البته این اتفاق برای بسیاری از شرکت های تولید کننده موبایل که بازار را ایران را هدف قرار داده اند، بد نیست. آ نها دوست دارند محصولات شان را در این بازار با کمترین هزینه بفروشند. پس برایشان فرقی ندارد که گوشی قانونی وارد کشور شده باشد یا خیر. بدون اینکه پولی به دولت پرداخت کرده باشند گوشی هایش را می فروشند و سود قابل توجهی هم را از بازار به دست می آورند.

در حالت کلی گوشی هایی که تحت عنوان گارانتی اینترنشنال به فروش می رسند، قاچاق هستند.

 

اشتراک:

نظرات بسته اند