ضد حمله به باج افزار WannaCry

0

محققان امنیت سایبری راهی برای مقابله با باج افزار WannaCry یافته اند! این ابزار فعلا بر روی ویندوز 7 و XP به درستی عمل می کند و نتیجه بخش بوده.

این ابزار به صورت رایگان می تواند اطلاعات قفل شده توسط باج افزار مخرب را رمز گشایی کند. البته نتیجه کار صد در صد موفقیت آمیز نبوده ولی نشان دهنده این است که پایان عمر این باج افزار نزدیک است.

البته شرکت ماکروسافت هم بیکار ننشسته و برای تمامی نسخه های ویندوز بسته های امنیتی ارائه داده. حتی برای نسخه های قدیمی ویندوز XP که چند سالی از پایان پشتیبانی مایکروسافت از این نسخه از سیستم عامل می گذرد.

در شرایط خاص مایکروسافت خود را موظف می داند تا بسته های امنیتی را منتشر کند حتی برای ویندوز در حال مرگ XP. این اقدام مایکروسافت هرچند عالی به نظر می رسد و نشان دهنده تعهد ردموندی ها به کاربران است. اما از طرفی هم باعث میشود تا کابران هنوز از نسخه های قدیمی و مرده ویندوز استفاده کنند. چون می دانند در شرایط حساس مایکروسافت به دادشان می رسد.

اخیرا محققان امنیت سایبری کلیدی را منتشر کرده اند که ممکن است بتواند به رمزگشایی فایل های قربانیان کمک کند. برای یادآوری باید گفت که این باج افزار روز جمعه هفته گذشته حمله جهانی خود را آغاز کرد. WannaCry توانسته است بیش از ۳۰۰ هزار کامپیوتر را به دام انداخته و از قربانیان مبلغی در حدود ۹۳ هزار دلار باج بگیرد.

قربانیانی که اطلاعات ارزشمندی داشته اند به ناچار برای بازیابی دوباره اطلاعاتشان مبلغ مورد درخواست باج افزار را پرداخت کرده اند. در غیر این صورت تمام اطلاعاتشان حذف می شود.

خوشبختانه WwanaKii موفق شده تا کلید برای قفل باج افزار WannaCry بیابد و به رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. البته فعلا این ابزار بر روی ویندوز 7 و XP کار می کنند.

اشتراک:

نظرات بسته اند