صومعه سولما «Sumela» معبدی در دل کوه

1

صومعه سوملا در ترکیه در داخل یک غار بزرگ در دل کوه ساخته شده و جزو بهترین مکان های گردشگری ترکیه محسوب میشود. این غار که از کف دره ارتفاعی بیش از 250 متر دارد راه دشوار و پر پیچ و خمی دارد که سختی مسیر را چند برابر میکند. اما ارزشش را دارد.

این غار در 17 کیلومتری جنوب ماچکا و در کنار جویبار و دره حضرت مریم قرار دارد. قدمت صومعه به بیش از 1600 سال تجاوز میکند. کوه ملا (Melá) نام کوهی است که صومعه در آن حجاری شده است. برای خرید بهترین تورهای ترکیه کلیک کنید.

صومعه «Sumela Monastery» شامل یک کلیسا، یک کلیسای کوچک، یک کتابخانه و تعدادی اتاق خواب می شود.

صومعه از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول عبادتگاه و یک چشمه که از جانب رومیان مقدس شمرده می شده و قطرات آبی که بطور سه تایی ازسقف به آن نقطه می چکند و 4-3 کلیسای کوچک قرار دارند. قسمت عبادتگاه از درون و بیرون بوسیله نقاشیهای آبرنگ که موضوعاتشان از کتاب انجیل گرفته شده، تزیین گردیده اند.

صومعه سولما

صومعه سولما

بخش دوم صومعه نیز متشکل از چهار طبقه است که پس از وارد شدن از در ورودی و پایین آمدن از پلکان شامل اتاقهای خواب، سالنها، کتابخانه ها، انبارها و اتاقهای ارزاق و دستشویی ها می شود. بنا بر اسناد، تعدا د اتاقها 72 است.
این قسمت صومعه با 96 پله به بیرون وصل می شود. هر ساله در تاریخ 14 آگوست دراین صومعه مراسم دینی برگزار می شود. امور تعمیری صومعه هنوز هم ادامه دارد.

اهمیت صومعه حضرت مریم (س) بعنوان قدیمی ترین معبد مسیحیان منطقه دریای سیاه، بیشتر از این ناشی می شود که اولا” بنای بسیار جالبی است. در دل طبیعی سحرآمیز و ثانیا” در دورانهای مختلف دیوارها و سقف این صومعه به شکلهای زیبا تزیین شده اند.

صومعه سولما ترکیه

صومعه سولما ترکیه

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. چه جایی، تو استانبول که از این دست چیزا زیاد پیدا می شه نمیدونستم جاهای دیگه اش جاهای تاریخی داره.