شیوع نگران کننده مصرف قلیان در تهران

0

رستوران ها و کافی شاپ ها از جمله اماکن مصرف قلیان توسط اقشار مختلف جامعه هستند. از آنجایی که اجاره بها، مواد اولیه، قیمت صندلی کافی شاپ و سایر تجهیزات بالاتر رفته اغلب کافه داران سعی دارند تا با ارائه خدمات جانبی چون قلیان درآمدشان را بالاتر ببرند.

به گفته معاون مرکز درمان و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ طبق مطالعاتی که در مناطق مختلف شهر تهران انجام دادیم ۱۷,۵ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال در شهر تهران قلیانی دائمی هستند که آمار هشدار دهنده و قابل تاملی است.

دکتر زهرا حسامی درباره مصرف قلیان، افزود: در این تحقیقات مشخص شد که ویژگی های مصرف کنندگان قلیان کاملاً نسبت به جوامع سنتی تغییر کرده است.

در حال حاضر شاهد افزایش شیوع مصرف قلیان در رده های سنی ۱۸ تا ۲۹ سال هستیم. ضمن اینکه تمایل قشر تحصیلکرده و خانم ها نیز به مصرف قلیان بیشتر شده است.

معاون مرکز درمان کنترل دخانیات دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: متاسفانه بخش عمده ای از اماکنی که در آن قلیان مصرف می شود رستوران ها و کافی شاپ ها است.

مصرف قلیان

مصرف قلیان

ما در این مرکز دانشگاهی قدرت اجرایی نداریم. ضمن اینکه کاربردی سازی تحقیقات در کشور ضعیف است چراکه فقط وزارت بهداشت متولی بهداشت جامعه نیست و باید سیستم های مختلفی برای اجرای قانون جامع کنترل دخانیات ورود کنند.

ریشه های اجتماعی شیوع مصرف قلیان در کشور به عدم آگاهی و وجود باور غلط افراد مبنی بر کم ضرر بودن قلیان برمی گردد.

بسیاری از خانواده ها تصور می کنند قلیان کشیدن فرزندان شان کار قبیحی نیست و حتی در مواردی به صورت خانوادگی مصرف می کند بنابراین یکی از مسائلی که باید در پیشگیری از این معضل توجه کنیم آموزش و اطلاع رسانی است.

معاون درمان مرکز درمان تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: وقتی بستر برای مصرف قلیان در قهوه خانه ها مهیا است جوانان و نوجوانان هم به رفتن به این مکان ها رغبت می کنند متاسفانه قانون جلوگیری و ممنوعیت استفاده از دخانیات در اماکن عمومی خیلی کم اجرا شده و سلیقه ای عمل می شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند