شناسایی دقیق افراد توسط کانکتوم های مغز

0

تاکنون دقیق ترین روشی که برای شناسایی افراد از طرف نهاد های امنیتی مورد استفاده قرار گرفته استفاده از اثر انگشت بوده است. همانطور که می دانید اثر انگشت هر فرد منحصر به فرد بوده و با هیچ کس دیگری در جهان شباهت ندارد.

به تازگی محققان دریافتند که “کانکتوم های مغز” افراد، مانند اثر انگشت عمل می کنند و می توانند هویت واقعی افراد را تشخیص دهند. دانشمندان بر این باورند که انسان ها دستورات مغزی منحصر به فردی دارند که در طول زندگی تغییر نمی کنند. این دستورات مغزی می تواند به شناسایی افراد کمک کند و حتی می تواند دوقلوها را نیز از یکدیگر متمایز کند.

همچنین می تواند رمز و رازهای بیماری هایی همچون ” اختلال کم توجهی – بیش فعالی”( ADHD) و “اوتیسم” را نیز گشایش دهد.

“دامین فیر” استاد دانشگاه بهداشت و علوم “اورگن ” گفت: سیستم های مغزی خاص و الگوهای اتصالی، مانند ” DNA ” عمل می کنند و از والدین به کودکانشان به ارث می رسد.

این ویژگی ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا به ما کمک می کند که فعالیت های مغزی را بهتر دسته بندی کنیم یا بیماری ها را بهتر تشخیص دهیم.

کانکتوم های مغز

کانکتوم های مغز

این محقق و همکارانش، از مغز ۳۵۰ فرد بزرگسال و کودکانی که با یکدیگر خواهر و برادر بودند، اسکن مغزی “ام آرآی”( MRI) گرفتند. آن ها از تکنیک خلاقانه ای استفاده کردند تا ارتباط مغزی این کودکان با یکدیگر را دریابند. در این تحقیقات دریافتند؛ تنها ۳۰ درصد از “کانکتوم” (نقشه جامع از اتصالات نورون در مغز) مغز افراد فقط مختص به خودشان است.

در این تحقیق همچنین دانشمندان موفق شدند، دوقلوها و خواهر و برادرها را از افراد غیر مرتبط با آن ها، شناسایی کنند.

این تحقیقات ثابت می کند: برخی از ویژگی های “کانکتوم” در خانواده ها، موروثی است و در طی زندگی افراد ثابت باقی می ماند.

اشتراک:

نظرات بسته اند