شرایط معاینه فنی خودروها

0

همان طور که محدوده طرح ترافیک برای جلوگیری از ترافیک در ساعات پرتردد و نیز کاهش حجم ورودی بار ترافیک به مرکز پایتخت به کار گرفته شده، طرح جریمه 50 هزار تومانی به ازای هر روز تردد خودروهای فاقد برگه ی معاینه فنی نیز به منظور کنترل حوادث رانندگی و نیز کاهش آلودگی هوای تهران و دیگر کلان شهرها منظور گشته است.

اما سوالی که برای صاحبان خودروها پیش می آید، این است که معاینه فنی برای چه خودروهایی لازم است؟

خودروهای سال های 93، 94، 95و 96و خودروهای تولید 2013 میلادی به بعد از معاینه فنی معاف هستند و نیازی به مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت برگه معاینه فنی خودرو برای این ماشین ها نیست.

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو

البته چیزی که راهنمایی و رانندگی به تمامی مالکان خودروهای در حال تردد در سطح کشور توصیه می کند، اطمینان پیدا کردن از سلامت خودروهای خود است.

مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، مهندس رضوی به خبرنگار ایسنا گفته است: به دلیل کیفیت پایین خودروهای تولیدی پس از گذشت حدود 2 سال، معمولا سیستم ترمز، کمک فنر و احتراق خودروها دچار اشکال می شوند.

به گفته ی وی هر سال عددی نزدیک به 2 و نیم میلیون خودرو در تهران به معاینه فنی نیاز دارند. وی ادامه داد: آمارها نشان می دهد 33 درصد نقص خودروهای مراجعه کننده، اشکال در سیستم احتراق و گازهای خروجی است اما از آن مهم تر این که بیش از 40 درصد خودروهایی که در تست های معاینه فنی رد می شوند نقص در سیستم کمک فنرها و ترمز دارند.

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو

مهندس رضوی تاکید می کند: نقص ترمز موجب تصادف و انحراف به چپ و راست خودروها به دلیل عدم توانایی راننده در کنترل وسیله نقلیه می شود و هم راستا نبودن کمک فنرها نیز موجب می شود، خودرو در سر پیچ ها منحرف شده و واژگون شود که بدین ترتیب باید گفت که انجام معاینه فنی موجب کاهش قابل توجه تصادفات خودروها می شود.

هزینه ی معاینه فنی خودروهای شخصی

اما اگر از هزینه ی معاینه فنی خودروهای شخصی بپرسیم، به گفته ی مدیر عامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران، هزینه ی معاینه فنی خودروهای شخصی 220 هزار ریال، یعنی تنها 22 هزار تومان است.

اشتراک:

نظرات بسته اند