سهم 20درصدی داخلی سازی پژو 2008

0

خبر خوشی که اخیرا منتشر شده، آغاز به کار خط تولید پژو 2008 در ایکاپ بوده است. 12 ام اردیبهشت ماه سال جاری، طی مراسمی با حضور رئیس جمهور محترم، همزمان با رونمایی از پژو 2008، تولید انبود این خودروی پسابرجامی کلید خورد که به زودی زمان پیش خرید پژو 2008 نیز رسما اعلام می شود.

خودرو پژو 2008 اولین محصول مونتاژ شده در شرکت ایکاپ است. شرکت ایکاپ یک شرکت سرمایه گذاری مشترک ایران خودرو و پژو است که قرار است طی قراردادهای خودرویی بین دو شرکت، کار مونتاژ خودروهای پژو در آن صورت بگیرد.

طی توافق انجام شده و شرایطی که وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده است، تنها خودروهایی می توانند در این شرکت به تولید انبوه برسند که از طراحی و تولید آنها در بازار روز جهانی کمتر از 3 سال گذشته باشد. پژو 2008 اولین خودروی پژویی است با برخورداری از این شرایط ، تولید انبوهش در این شرکت کلید خورده است.

خودروی پژو 2008 یک خودروی کراس اوور است که در سال 2013 با توجه به تمایل بازار به سمت خودروهای کراس اوور در شرکت پژو تولید انبوهش آغاز شد. این خودروی کراس اوور درواقع نسخه ی قد بلند پژو 206 شناخته می شود که در سال 2016 فیس لیفت آن هم به بازار آمد.

پژو 2008

پژو 2008

اما جای سوال اینجاست که سهم داخلی سازی پژو 2008 چقدر است!؟

با توجه به الزام قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت که به خودروسازان ابلاغ شده است، خودروسازان موظفند در ابتدای تولید هر خودروی جدیدی، 40 درصد داخلی سازی را در تولید آن بکار ببرند که این مهم درباره ی پژو 2008 تاکنون اجرایی نشده است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان در این خصوص گفته است: در خط تولید یک محصول جدید نخست قطعات تأیید شده مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی در راه اندازی خط تولید یک خودرو، ابتدا مونتاژ قطعات “سی بی یو” خودرو انجام می شود که پس از شناسایی ایرادات، استفاده از قطعات داخلی انجام خواهد شد.

مازیار بیگلو میزان داخلی سازی پژو 2008 را 20 درصد دانستند که در این داخلی سازی سهم قطعه ساز ایرانی حدود 6 درصد و سهم مونتاژ بدنه و رنگ خودرو 14 درصد است!

اشتراک:

نظرات بسته اند