قطار آسمان, سریعترین قطار شهری دنیا در چین

0

این بار هم چینی ها دست به شکستن رکورد زدند، اما نه در بلندترین آسمان خراش و بزرگترین پیست اسکی مصنوعی، بلکه در ساخت سریعترین قطار شهری.
هفته ی گذشته در شهر چینگدائو در شرق استان شاندونگ چین، سریعترین قطار شهری دنیا با نام Skytrain یا قطار آسمان به طور آزمایشی راه اندازی شد تا بار دیگر چین نام خود را در فهرست برترینها ثبت کند.
سرعت در شهرهای بزرگ دنیا حرف اول را می زند، اما ترافیک سرسام آور از سرعت شهروندان می کاهد. از این روی قطارهای شهری نظیر مترو و مونوریل شکل گرفتند تا امر تردد در شهرهای شلوغ را سهولت ببخشند.
در این میان کشورهای دنیا در ساخت سریعترین قطارهای شهری با هم رقابت می کنند. آلمان در زمینه ی قطارهای سریع السیر در دنیا حرف اول را می زند. اولین بار در سال 1901 آلمان فناوری سیستمهای راه آهن الکتریکی را به وجود آورد. پس از آلمان، کشور ژاپن در این حوزه فعالیت می کند. چین هم پس از این دو کشور سعی دارد قطارهای سریع السیر را توسعه بدهد که گویا با راه اندازی قطار آسمان موفق شده است.
قطار آسمان از طراحی بسیار خلاقانه ای برخوردار است و به جای حرکت بر روی ریل زمینی که عرف است بر روی ریل هوایی حرکت می کند. درواقع محل اتصال قطار به ریل بر روی سقف آن قرار دارد، از این روی قطار آسمان را بر روی آن نهاده اند.
پروژه ی شگفت انگیز چینیها با حداکثر سرعت 70 کیلومتر در ساعت عنوان سریع ترین قطار آسمان را به خود اختصاص داده است و ظرفیت جابه جایی حداکثر 510 مسافر را دارد.
قطار آسمان توسط شرکت چینی CRRC Qingdao Sifang طراحی و ساخته شده است و قرار است یک سیستم حمل و نقل عمومی امن، سریع و البته ارزان قیمت در چین باشد که می تواند در شهرهای شلوغ و پرترافیک به کار برده بشود.
در ادامه یک ویدئو از این قطار شگفت انگیز چینی را با هم تماشا می کنیم:

اشتراک:

نظرات بسته اند