سرطان پروستات

0

سرطان پروستات یکی از بیماری هایی ست که مردان را تحت تاثیر ریسک ابتلا به خود قرار می دهد. در سایت Rooziato.com هشت نکته در مورد این سرطان عنوان شده که به آن ها می پردازیم.

1-    تنها افراد پا به سن گذاشته در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
آمارگیری ها نشان می دهد که بیشتر مبتلایان به سرطان پروستات مردان بالای 65 سال هستند. اما این بدان معنا نیست که افراد کم سن تر از خطر ابتلا به این سرطان مصون هستند. آمارهای ارائه شده در سال جاری نشان می دهد که 40 درصد از 181000 مورد گزارش شده از سرطان پروستات در سنی کمتر از 65 سال بوده است. به علاوه اگر از لحاظ رده بندی نژادی به این مقوله نگاه کنیم، مردان آفریقایی- آمریکایی در ریسک ابتلای بالاتری قرار دارند.

Rooziato سرطان پروستات

Rooziato سرطان پروستات

2-    آشکار نبودن علائم پروستات نشان دهنده ی عدم وجود این بیماری نیست.
از اصلی ترین علائم پیشرفته ی سرطان پروستات سختی ادرار، وجود خون در ادرار، درد و ناحیه ی لگن و… می باشد. که البته هر یک از این علائم می توانند نشان دهنده ی بیماری دیگری جز سرطان پروستات نیز باشند. اما در ابتدای شروع این سرطان بیمار می تواند کاملا بدون علائم باشد.

Rooziato / سرطان پروستات

Rooziato / سرطان پروستات

3-    عدم وجود این بیماری در بستگان نزدیک می تواند نشانه ی خوبی باشد.
نقش ژن های وراثتی در ابتلای افراد به سرطان پروستات را نباید نادیده گرفت. به این معنی که اگر پدر شخصی به این سرطان مبتلا شده باشد، شانس ابتلای شخص 2 برابر خواهد بود. علاوه بر این ابتلای هر یک از بستگان نزدیک نیز می تواند شانس ابتلا به سرطان را تا 4 برابر افزایش دهد.

Rooziato / سرطان پروستات

Rooziato / سرطان پروستات

4-    آزمایش PSA می تواند وجود این بیماری را تشخیص دهد.
اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات (Prostate Specific antigen) همراه با آزمایش های دیجیتالی مقعدی (در آن هر نوع توده ی بزرگ به خوبی احساس می شود)، می تواند به تشخیص زود هنگام سرطان پروستات کمک بسیاری کند.

Rooziato / سرطان پروستات

Rooziato / سرطان پروستات

5-    مقادیر بالای PSA نشان دهنده ی ابتلای فرد به سرطان پروستات است.
تفسیر نتایج آزمایش PSA می تواند نزد پزشکان مختلف متفاوت باشد. این می تواند یک نقطه ضعف این آزمایش تشخیص دهنده باشد. اما به هر حال مقادیر بالای این پروتئین می توان نشان بزرگی از احتمال ابتلا به سرطان پروستات باشد.

Rooziato/ سرطان پروستات

Rooziato/ سرطان پروستات

6-    عمل وازکتومی می تواند به سرطان پروستات منجر شود.
تحقیقات نشان می دهد که میان عمل وازکتومی و ابتلا به سرطان پروستات ارتباط مستقیمی وجود دارد.

روزیاتو / سرطان پروستات

روزیاتو / سرطان پروستات

7-    سرطان پروستات بیماری چندان کشنده ای نیست.
سرطان پروستات بعد از سرطان ریه دومین علت شایع مرگ و میر است. اما آمار نشان می دهد که اگر این بیماری در مراحل اولیه ی آن تشخیص داده شود، در موارد بسیاری می توان جلوی مرگ بیمار را گرفته و با کنترل و تحت نظر داشتن وی را در جریان زندگی نگه داشت.

روزیاتو / سرطان پروستات

روزیاتو / سرطان پروستات

8-    درمان این بیماری قوای شما را کاهش می دهد.
روال درمان سرطان پروستات چه رادیو درمانی و چه جراحی می تواند تا حد زیادی بر قوای جنسی افراد تاثیر منفی بگذارد و یا موجب بی اختیاری ادرار گردد. البته برای کنترل این ضعف ها درمان های تکمیلی پیشنهاد خواهد شد که اغلب نیز موثر واقع می گردند.

روزیاتو / سرطان پروستات

روزیاتو / سرطان پروستات

اشتراک:

نظرات بسته اند