زیبایی و تاثیر عوامل طبیعی

0

بدون شک زیبایی و سلامتی، پیوندی ناگسستنی دارند، زیرا که هر دو مکمل یکدیگرند… سلامتی زیبایی می آفریند، و زیبایی نشان دهنده ی سلامتی ست. به عبارت دیگر در طبیعت آن چه که سالم است، زیباست… درباره ی جاذبه ی زیبایی اینکه از آغاز خلقت تاکنون، بشر دلباخته ی زیبایی و شیفته ی طراوت بوده است. از نظر انسان، زیبایی و طراوت، تنها در گلبرگ لطیف گل ها خلاصه نمی شود، بلکه هر کجا پاکی هست، هر کجا بی آلایشی هست، طراوت و زیبایی هم هست… در انسان، پوست و مو اعضایی هستند که بیش از هر عضو دیگری در معرض دید و قضاوت بوده و معرف سلامتی و شادابی می باشند… از طرف دیگر، پوست که سطح خارجی بدن را در تمام قسمت ها می پوشاند همانند یک سد قوی در مقابل عوامل مختلف خارجی از جسم و جان ما دفاع می کند در حالی که خود شدیدا در معرض خطر قرار دارد… مطالعات و تجربیات پزشکی نشان داده اند که بسیاری از ترکیبات شیمیایی که در امور آرایشی به کار می روند شامل رنگ کننده ها، بی رنگ کننده ها، اسپری های عطر آگین، و پاک کننده ها با PH نامناسب می توانند تعادل فیزیکی و شیمیایی پوست و مو را بر هم زده و باعث حساسیت های مختلف جلدی شوند و یا صدمات مهمی به پوست و مو وارد آورند.

زیبایی پوست / تاثیر آفتاب

زیبایی پوست / تاثیر آفتاب

علاوه بر آن ها تعداد زیادی از عوامل خارجی و اختلالات جسمی و روحی نیز می توانند اثرات مخرب خود را به صورت بیماری یا عارضه غیر طبیعی در پوست، در مو، و یا در هر دو نمایان سازند.
به طور خلاصه برای تامین سلامتی و زیبایی طبیعی، داشتن آگاهی و رعایت اصول صحیح بهداشت شامل پاکیزگی و نظافت، تغذیه مناسب، فعالیت های بدنی و ورزش، خواب کافی و حفظ آرامش روحی و عصبی، لازم و ضروری است. در این جا متذکر می گردیم که مهم ترین عامل خارجی که می تواند بر پوست بدن اثر کرده و باعث اختلالات شدید و نامطلوب در آن شود تابش آفتاب است که برای اطلاع شما به شرح آن می پردازیم.

خطر آفتاب برای سلامتی و برای زیبایی پوست

انسان، نور طبیعی را به عنوان یک نیروی سلامتی بخش می شناسد و به درستی که دارای چنین نیرویی نیز هست. پوست، چشم، عروق خونی و بعضی از غدد ترشح کننده ی داخلی نسبت به امواج الکترو مغناطیسی خورشید، واکنش نشان می دهند. ساخت ویتامین D از “استرول” موجود در پوست، توسط تابش اشعه ی ماورای بنفش از خورشید صورت می گیرد. با توجه به این نوع اثرات مفید نور خورشید از زمان های قدیم نیز به نقش آن در معالجه ی راشیتیسم یا نرمی استخوان آگاه گردیده بودند… به طور کلی بسیاری از فعالیت های منظم و روزمره ی ما بستگی به گردش نور خورشید دارد. ولی با این حال، نور خورشید می تواند برای سلول های زنده زیان آور باشد و یا حتی ممکن است باعث مرگ آن ها گردد. تابش آفتاب می تواند باعث آفتاب سوختگی، چین و چروک پوست، پیری زودرس پوست، سرطان پوست، التهاب چشم و احتمالا باعث کاتاراکت یا بیماری آب مروارید در چشم شود.

زیبایی پوست / تاثیر آفتاب

زیبایی پوست / تاثیر آفتاب

بیماری آب مروارید باعث کدر شدن عدسی چشم، اختلال در بینایی و احتمالا باعث نابینایی می شود. نور خورشید یا اشعه ی ماورای بنفش می تواند در کارکرد سیستم ایمنی بدن تغییر و اختلال به وجود آورد. و بعضی از اختلالات حساسیتی نیز ناشی از تاثیر نور خورشید است. در هر حال مهم ترین اثر مخرب نور خورشید یا اشعه ی ماورا بنفش مرگ سلول است.
آفتاب سوختگی و سرطان پوست توسط اشعه ی ماورای بنفش با طول موج کوتاه یا متوسط ایجاد می شود. مقدار اشعه های خورشیدی و نوع آن ها به ویژه اشعه ی ماورای بنفش که به قسمت معینی از زمین می رسد، به وسیله ی عوامل مختلفی از قبیل عرض جغرافیایی، فصل سال، وقت روز، ارتفاع محل، وضعیت جوی و موضعی از قبیل (دود و مه، گرد و خاک، رطوبت و ذرات معلق در هوا) و تغییر در ضخامت لایه ی اوزون تفاوت می کند.
اشعه ی مادون قرمز دارای اثرات حرارتی بوده و می تواند باعث سوختگی شود و همچنین می تواند واکنش های شیمیایی و بیولوژیکی را که توسط نور مرئی و یا توسط نور ماورای بنفش ایجاد می شود، تقویت نماید.
بسیاری از ترکیبات محافظت کننده ی پوست و ضد آفتاب که در بازارهای دارویی وجود دارند، می توانند برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، جلوگیری از ایجاد چین و چروک، جلوگیری از پیری پوست، جلوگیری از سرطان پوست، جلوگیری از انواع اختلالات حساسیتی موثر و مفید باشند.

اشتراک:

نظرات بسته اند