زنبورهای رباتیک جایگزینی برای زنبور عسل!

0

نظرییه کلونی انیشتین را احتمالا به یاد دارید که حیات بر روی کره زمین را مدیون زنبور ها میداند. آلبرت انیشتین می گوید: در صورتی که زنبورها از صحنه حیات زمین محو شوند انسان تنها 4 سال برای ادامه حیات فرصت خواهد داشت و اکنون زنبورها در شرف نابودی هستند!

با افزایش سموم و آفت کشها در سراسر جهان شاهد نابودی زنبور ها هستیم. زنبور ها که مهمترین عامل در گرده افشانی گیاهان و درختان محسوب میشوند. به گفته انیشتین اگر نابود شوند دیگر گیاهی بارور نمیشود و مواد غذایی به پایان خواهد رسید.

اما محققان این هشدار انیشتین را جدی گرفته اند و دست به کار شده اند تا زنبور های مصنوعی بسازند. و جایگزینی برای زنبور ها طراحی کنند. این زنبور های روباتیک هنوز در مراحل آزمایشگاهی اند ولی پیشرفت قابل توجهی داشته اند.

این ریزپرنده ها به گونه ای ساخته شده اند. که در قسمت زیرین بدنه ای شبیه به زنبور داشته باشند و پرزهایی ژله مانند دارند تا گرده گلها را جذب کنند.

ژاپنی ها با ساخت این ریز پرنده معتقدند میتوانند جایگزینی برای زنبور ها تهییه کنند. تنها کاری که باید محققان روی آن تمرکز کنند امکان پرواز های بلند مدت برای زنبور های مصنوعی است.

زنبورهای رباتیک

زنبورهای رباتیک

در صورتی که ریزپرنده ای گرده افشان نتواند فواصل زیادی به پرواز ادامه دهند عملا قادر به گرده افشانی درست نخواهند بود.

این زنبور های رباتیک ابعادی 4 سانتی دارند و انتظار میرود در آینده بسیار کوچکتر از این سایز شوند اما اینکه چه زمانی بتوان زنبوری رباتیک با هوش مصنوعی تولید کرد که دیگر نگرانی در مورد گرده افشانی نداشت، هنوز مشخص نیست.

اشتراک:

نظرات بسته اند