دهلران ، از گردشگری تا ساخت مجتمع ساحلی

0

مراکز ایرانگردی تنها به شهرهای بسیار بزرگ ایران ختم نمیشود، در گوشه و کنار ایران ما مکان های بسیاری برای گردشگری وجود دارد که با گسترش زیر ساخت های گردشگری میتوان مسافران بیشتری را به آنها جذب کرد . امروز به سراغ استان ایلام و یکی از شهرستان های آن خواهیم رفت و کمی با آن آشنا میشویم .

شهرستان دهلران

این شهرستان که یک سوم مساحت کل ایلام را به خود اختصاص داده است ، در جنوب غربی این استان قرار گفته است و از شمال ، شمال غربی ، غرب و جنوب و شرق به ترتیب در محاصره ی شهرستان آبدانان، شهرستان مهران، کشور عراق و استان خوزستان است . این شهرستان به سه بخش مرکزی ،موسیان و زرین آباد تقسیم میشود که در ادامه با این سه بخش آشنا میشویم .

بخش موسیان این شهرستان ، منطقه ای گرمسیر است که در شرق دهلران قرارگرفته است . دمای هوای این منطقه ی گرمسیر در تابستان حتی به بیش از 50 درجه سانتی گراد نیز خواهد رسید . نزدیکی این منطقه به رودخانه دویرج باعث شده اکثر زمین های بایر این منطقه بصورت آبی کشت شده وبه همراه منطقه دشت عباس یکی از قطب های اصلی کشاورزی در استان ایلام محسوب شود.

اما بخش زرین آباد ، منطقه ی کوهستانی دهلران محسوب میشود ، چرا که این بخش سلسه جبال کبیر کوه را در شمال خود دارد . این بخش در زمستان برف را تجربه میکند و تابستان های خنک و معتدلی دارد .

دهلران جاذبه های طبیعی زیادی دارد که از جمله ی آنها میتوان به کوه ها و رودخانه های زیبایی که در آن جاری است اشاره کنیم . رودخانه دویرج ، رودخانه میمه ، رودخانه ی سیمره(کرخه) ، رود خانه سه گلال ، رود خانه دوشه ، رود خانه نیزار ، رود خانه چیخواب از جمله رودخانه های این سرزمین است که همگی در نهایت وارد خاک عراق میشوند .

کوه های کبیر کوه ، دینار کوه ، کوه اناران ، سلسله جبال حمرین ، سیاه کوه  از جمله کوه های این منطقه هستند که مهمترین آن کبیر کوه از رشته کوه های زاگرس است که این منطقه را از استان لرستان جدا میکند .

همچنین باید گفت که قسمت اعظم این شهرستان به دشت ها اختصاص یافته است که از جمله ی آنها میتوان به دشت عباس ، دشت برتش ، دشت دهلران ، دشت بیات ، دشت موسیان اشاره کرد . همانگونه که میبینید در این شهرستان پتانسیل بالای برای جذب گردشگر وجود دارد .

در اخبار روز گردشگری آمده است که قرار است که مجتمع ساحلی در سد دویرج ساخته شود . به گفته ی رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دهلران ، مجتمع ساحلی گردشگری سد دویرج در این شهرستان همزمان با هفته دولت کلنگ زنی می‌شود.

«فرج فاضلی» در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، با اشاره به اینکه این مجتمع با سرمایه‌گذاری حجمی 30 میلیارد ریالی بخش خصوصی در سد دویرج احداث می‌شود، اظهار کرد: این طرح در جهت توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهرستان و توسعه اشتغالزایی راه‌اندازی می‌شود.

فاضلی از افتتاح آب شرب مجموعه آبگرم و آبرسانی به مجتمع خدماتی رفاهی ابراهیم قتال (ع) همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: برای اجرای این 2 طرح نیز 2 میلیارد و 600 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده است.

وی از فعالیت 14 کارگاه فعال بخش صنایع دستی در شهرستان خبر داد و ادامه داد: از این تعداد 10 کارگاه از تسهیلات چهار درصد صندوق کارآفرینی امید برای توسعه و تجهیز کارگاه استفاده کرده‌اند.

فاضلی با اشاره به برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی 10 کارگاه دیگر در این شهرستان، تاکید کرد: احیای صنایع منسوخ شده از جمله نمد و جاجیم مالی در دستور کار است.

گفتنی است که از 400 اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی شهرستان تنها 80 اثر در ردیف آثار ملی ثبت شده است که در صورت انجام برنامه بررسی و شناسایی آثار باستانی بدون شک این شهرستان ظرفیت ثبت 200 اثر ملی را خواهد داشت

اشتراک:

نظرات بسته اند