دلیل انفجار باتری موبایل یا لپ تاپ چیست؟

1

یکی از فجایعی که در دنیای فناوری رخ داده مربوط به گلسی نوت 7 سامسونگ می شود که به دلیل انفجار باتری تولید این گوشی متوقف شد و شرکت تولید کننده دست آخر همه محصولات موجود در بازار را جمع آوری کرد.

باتری های به کار رفته در این محصول لیتیوم- یونی بود اما چرا این نوع باتری منفجر می شود؟

در این مطلب به بررسی دلایل انفجار باطری های لیتیوم-یونی می پردازیم و در مورد اینکه چطور می توان از این نوع باطری ها به شکل ایمن استفاده کرد، توضیح می دهیم.

اگرچه باطری های لیتیوم-یونی به خودی خود و در مجموع بسیار امن و کاربر پسند محسوب می شوند و این روزها در اکثر دستگاه های الکترونیکی مصرفی شاهد حضور آنها هستیم؛ اما گاهی اوقات آتش گرفته و در حالت های بدتر از آن، منفجر می شوند.

باطری های لیتیوم-یونی قابل شارژ؛ یعنی همان باطری هایی که در لپ تاپ، گوشی موبایل، تبلت و تقریبا هر گجت مدرن دیگری که در اختیار دارید و همچنین خودروهای برقی و هواپیماها، در واقع رهبران انقلاب دستگاه های الکترونیکی قابل حمل محسوب می شوند.

بانری موبایل

بانری موبایل

درون هر باطری لیتیوم-یونی، دو الکترود وجود دارد؛ کاتد شارژ شده با بار مثبت و آند شارژ شده با بار منفی.

این دو الکترود توسط یک صفحه نازک پلاستیکی و مخصوص از یکدیگر جدا شده اند و بدین ترتیب از تماس اتفاقی آنها جلوگیری می شود. زمانی که یک باطری لیتیوم-یونی را شارژ می کنید، یون های لیتیوم توسط انرژی الکتریسیته از کاتد حرکت کرده و سپس توسط این صفحه محافظ و همچنین نوعی مایع رسانای الکتریکی، به سمت آند حرکت می کنند.

زمانی که شارژ باطری تخلیه می شود، این مراحل برعکس می شوند؛ یعنی یون های لیتیومی از آند به سمت کاتد منتقل می گردند. این کل واکنش و فرآیندی است که لپ تاپ شما را روشن نگه می دارد.

همانطور که اشاره شد لیتیوم برای ذخیره انرژی بسیارعالی می باشد. زمانی که لیتیوم به صورت کنترل شده جاری شود، گوشی هوشمندتان در طول روز روشن خواهد ماند؛ اما اگر این جاری شدن به صورت ناگهانی و کلی صورت بگیرد، باید منتظر انفجار باطری دستگاه خود باشید!

اتصال کوتاه علت پایه و اصلی بسیاری از آتش گرفتن ها و انفجارهای روی داده در باطری های لیتیوم-یونی محسوب می شود. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که صفحه محافظ در جلوگیری از تماس آند و کاتد، ناکام بماند. هنگامی که این الکترود با یکدیگر تماس پیدا کنند، دمای باطری به شدت افزایش پیدا می کند، و منفجر می شود.

اشتراک:

۱ دیدگاه

  1. آقا ما چرا قبول نمی کنیم که نوع باتری ها عوض شده. چند سال پیش گوشی که می خریدیم حتما باید اول 10 ساعت باتریش رو می زدیم توی شارژ ولی باتری های لیتییومی جدید نیازی به این کار ندارن. در اصل ما خودمون رو سر کار می ذاریم.