دلایل تب کردن و راهکارهای کاهش تب

0

نمی توان کسی را یافت که در طول زندگی اش حداقل یک بار را تب نکرده باشد. تب کردن دلایل مختلفی دارد و همینطور روش های درمانی متعدد. اگر دنبال داروی تب بر هستید یکی از متخصصان می گوید شایع ترین تب برها در درجه اول «استامینوفن» و در مرحله بعد« ایبوپروفن» است. توجه داشته باشید اینها نه بهترین دارو ها برای تب هستند و نه تنها روش ممکن!

چرا تب می کنیم؟

تب به عنوان درجه حرارت بالا شناخته می شود، یک نقص در بدن که می تواند درجه حرارت بدن را بالا ببرد، تب میتواند بر اثر بیماری یا شرایط محیطی ایحاد شود. تب می تواند کودکان و بزرگسالان را به طور یکسان تحت تاثیر قرار دهد.

افزایش کوتاه مدت درجه حرارت بدن، می تواند برای مبارزه با بیماری به بدن کمک کند. با این حال، تب شدید می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

تب پاسخ طبیعی سیستم اعصاب مرکزی به بعضی بیماری های عفونی و غیر عفونی می باشد. روش های متعددی برای اندازه گیری دمای بدن وجود دارد، دو روش شایع دهانی و زیربغلی هستند. روش اندازه گیری دهانی برای کودکانی که همکاری مناسب دارند، روش انتخابی است.

درجه حرارت طبیعی بدن در طی روز تغییر می کند. دمای بدن صبح ها پایین تر و عصرها بالاتر است.

علل شایع تب عبارتند از: بیماری ویروسی، بیماری باکتریایی، عفونت قارچی، تماس با حیوانات، مسافرت، داروها، لخته خون، تومورهای بدخیم، عوامل محیطی، بیماری های التهابی، بی خوابی و فشار عصبی و …

دمای بدن در ساعات مخلف شبانه روز متفاوت است و حد بالای دمای بدن عادی با اندازه گیری دهانی،۳۷.۲ در صبح و ۳۷.۷ در ساعات عصر و شب است.

متخصصان می گویند بدن برای از بین بردن بیماری تب می کند و دلیلی برای بدتر شدن بیماری نیست بلکه نشان دهنده مبارزه بدن با بیماری است.

راهکارهای کاهش تب

راهکارهای کاهش تب

چطور تب را کاهش دهیم؟

اولین قدم در کاهش تب کودکان دادن مایعات کافی و جلوگیری از فعالیت بدنی است. در بچه هایی که استامینوفن و همزمان شربت سرماخوردگی میگیرند، برای جلوگیری از مسمومیت دارویی، باید دقت کنیم که در شربت سرماخوردگی استامینوفن وجود دارد یا خیر. دوز تب بر ها بر اساس وزن داده می شوند نه سِن.

از دادن آسپرین به دلیل خطر بروز سندرک رِی در کودکان پرهیز کنید. ترکیب استامینوفن و بروفن پیشنهاد نمی شود و اگر بعد از سه تا چهار ساعت از دادن هر کدام ازین داروها تب پایین نیاید، توصیه می شود این دو دارو به یکدیگر سوییچ پیدا کنند.

هرگز برای خنک کردن بدن به علت ریسک مسمومیت و عوارض مغزی از الکل استفاده نشود.

راهکارهای خانگی برای کاهش تب

جوراب های مرطوب روی مچ پا قرار دهید: این یک راه حل عالی برای کودکان است، به سادگی آن ها را کمی مرطوب کنید و آنها را روی ناحیه مچ پا قرار دهید. این روش باعث تسکین و آرام کردن کودکان بیمار می شود.

پاشویه و دوش آب گرفتن: اگر زیر دوش برای دو دقیقه بایستند، دمای آب را به آرامی پایین بیاورید تا تغییر دما به بدن آسیب نرساند. این روش می تواند تب را پایین بیاورد.

آب بنوشند: تب یکی از علل کم شدن آب بدن است، بدن در حال مبارزه با موجودات خارجی است. بنابراین آب آشامیدنی، چای گیاهی یا آبمیوه، یک ایده عالی است.

سرد کردن سر و گردن: از پارچه های سرد یا مرطوب استفاده کنید هر چند بار که لازم است تکرارکنید.

غذاهای آبکی: بهتر است از مایعات، مانند: سوپ سبزیجات یا چای گیاهی استفاده کنید. به این ترتیب بدن سریع تر ریکاور می شود و می تواند به راحتی بهبود یابد.

اشتراک:

نظرات بسته اند