در سفر به استانبول سری هم به گرند بازار بزنید

0

اگر از آن دسته افرادی هستید که لباس های برند می پوشید و خیلی لوکس هستید، بهتر است تور استانبول نوروز 97 را بخرید و از بازار بزرک استانبول خرید عید را انجام دهید، در این صورت با یک تیر دو نشان زده اید.

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده ی دنیا است این بازار جاذبه های توریستی فراوانی دارد.

گرند بازار یک مرکز تجاری عظیم در استانبول است که 26 هزار نفر در آن مشغول به کار هستند و روزانه بین 250 تا 400 هزار نفر بازدید کننده دارد. گذرهای این بازار با کرباس پوشیده شده و در هر دو طرف آن غرفه های کوچکی قرار گرفته اند که همه چیز از لباس، جواهرات، مبلمان، فرش، سرامیک، کفش، کتاب، ادویه جات و … در آنها به فروش می رسند.

مغازه هایی که کالای مشابه می فروشند معمولا در کنار هم قرار گرفته اند. قیمت ها در گرند بازار مقطوع نیستند و به همین دلیل بخشی از جذابیت خرید در گرند بازار، چانه زدن بر سر قیمت ها می باشد.

grand bazaar

grand bazaar

همانطور که می دانید استانبول یکی از شهرهای مهم توریستی ترکیه است. ساخت و ساز های گردشگری تا جایی رشد داشته که عده ای آنرا افراط می دانند. یک تاریخدان معماری در اینباره می گوید:

« تا به امروز نیز بخش های زیادی از این شبه جزیره ی تاریخی به صنعت گردشگری اختصاص یافته است. این یک فقدان وحشتناک برای استانبول به شمار می رود. تمام بخش های شهر توسط توسعه های گردشگری بلعیده شده و به یک مکان بی روح تبدیل گشته اند که هیچ فرهنگ و نشانی از خود ندارد. کم کم استانبول نیز به لاس وگاس تبدیل خواهد شد!»

ساخت گرند بازار Store به دستور سلطان مهمت دوم در زمستان سال 56-1455 آغاز شد و این موضوع کمی بعد از تسخیر استانبول به دست عثمانی ها در سال 1453 اتفاق افتاد.

چندین سال بعد، سلطان مهمت دوم بازار سرپوشیده ی دیگری به نام «صندل بدستان» را ساخت. نام این بازار از نوعی ریسمان بافته شده در بورسا می آید که رنگ چوب صندل می باشد. «صندل بدستان» در شمال «جواهر بدستان» قرار گرفته و امروز دومین ساختمان از نظر قدمت در گرند بازار به شمار می رود.

آنچه که امروزه در مورد گرند بازار جالب توجه است اینکه هم جاذبه توریستی است و هم محلی برای کسب و کار!

اشتراک:

نظرات بسته اند