دریاچه مهارلو

0

دریاچه مهارلو حدودا در 18 کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز  قرار دارد. این دریاچه در ارتفاع 1560 متری از سطح دریا بوده و به واسطه همجواری با کلانشهر شیراز، یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی این شهر محسوب می ‌شود.
این دریاچه به وسیله سه رودخانه خشک، حمزه و سروستان و همچنین ‌آب ‌های روان کوه‌ های مجاور تغذیه می ‌شود و یکی از زیباترین دریاچه های کشور بحساب می آید. این دریاچه 28 کیلومتر طول، 10 الی 15 کیلومتر عرض دارد و به طور کلی مساحت آن در حدود 257 کیلومتر مربع است. این دریاچه به آبهای دریای آزاد راه ندارد.
بدلیل گرمای هوا و تابش خورشید و در نتیجه بالا بودن میزان تبخیر در دریاچه مهارلو ، بخشی از بستر آن را لایه ‌ای از نمک می ‌پوشاند و فقط در بخش‌ های شمالی و مرکزی آن با عمق بسیار کم و شوری زیاد، آب وجود دارد که البته همین آب اندک نیز برای کسانی که با تورهای ایرانگردی و جهانگردی به این منطقه سفر می کنند، جای خوبی برای لذت بردن از طبیعت بکر و گرمای خورشید است.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

یکی از پدیده‌ های جالب این دریاچه وجود پدیده “کشند قرمز” می‌ باشد. کشندهای قرمز نوعی از جلبک‌ ها هستند که نسبت به شوری مقاوم بوده و زمانی که شوری آب بالا است، این جلبک ها رشد بیشتری می‌ کنند. تکثیر زیاد این جلبک ها سبب می ‌شود که به صورت لایه ‌ای در سطح آب قرار گیرند و مانع از تبادل هوا با آب و در نهایت کاهش اکسیژن می ‌شود. در این شرایط برخی از این موجودات سمّی را تولید می ‌کنند که برای آبزیان یک خطر بالقوه به شمار می ‌رود و از این رو حیات آبزیان و جانوران مجاور دریاچه را به خطر می ‌اندازد. مهم‌ ترین جانورانی که در مجاورت این دریاچه زندگی می‌ کنند، فلامینگو، مرغابی، تنجه، اردک سرسبز، آبچلیک، چوکا و آنقوت است. از دریاچه مهارلو برای تهیه نمک صنایع استان فارس استفاده می‌شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند