دره ستاره ها ، محل رفت و آمد اشباح

0

یکی از بهترین بخش های ایرانگردی در ایام نوروز، آشنا شدن با مناطقی است که شاید اسم شان را هم نشنیده باشیم. آنقدر جاذبه گردشگری در کشور وجود دارد که ناشناخته مانده اند، که باید چند سالی وقت بگذاریم تا تک تک آنها را از نزدیک ببینیم و از تماشایشان لذت ببریم. یکی از تماشایی ترین جاذبه های گردشگری ایران، دره ستاره ها در جزیره ی قشم است.

اگر به قشم سفر می کنید، بازدید از دره ی ستارگان، دره ی جادویی این جزیره را حتما در برنامه ی خود داشته باشید. برای رزرو هتل در قشم به آدرس زیر مراجعه کرده و بهترین هتل های قشم را با قیمت های استثنائی رزرو نمایید:

https://www.pintapin.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84/%D9%82%D8%B4%D9%85

دره ستاره ها در جزیره قشم قرار دارد و داستان پیدایشش بسیار جالب است. دره ستاره ها که اهالى بومى به آن “ستاره افتاده” یا “استاره کفته” نیز مى گویند، از زیباترین جلوه هاى فرسایش در جزیره پهناور قشم است. اهالى بومی معتقد هستند که پس از فرو افتادن ستارهاى از لابلای کهکشان در این محل و بر اثر ضربه اى سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلى که بوده خشک شده و چنین اشکال زیبایی پدید آمده است.

بررسی های زمین شناسی که در این منطقه انجام شده، قدمت دره ستاره ها را  مربوط به دوره زمین شناسى سنوزوئیک (حدود ۲ میلیون سال) تخمین زده است. گرچه نمی توان در تمام بخش های این دره گشت زد، اما می توان تور شبه صحرایی زیبایی را در اینجا تجربه کرد. زمین این منطقه صاف و هموار است و به راحتی می توان روی آن راه رفت.
اما راه رسیدن به دره ستاره ها: از شهر قشم که به سمت ساحل جنوبى آن حرکت کنید(حدود 5 کیلومتر)، به روستاى «برکه خلف» مى رسید.

بر اساس یک افسانه قدیمى جزیره نشینان، دره ستاره ها را شب هنگام محل آمد و شد ارواح و اجنه مى دانند که این باور از نظر علمى هنوز اثبات نشده است. به دلیل شکل ویژه این دره وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره، صدایی ایجاد می شود  و به دلیل این صداها ست که اهالى معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است و بنا براین از ورود به آن در شب خوددارى مى کنند. دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است.

دره ستاره ها قشم

دره ستاره ها قشم

 

دره ستاره ها قشم

دره ستاره ها قشم

 

دره ستاره ها قشم

دره ستاره ها قشم

اشتراک:

نظرات بسته اند