سرمازدگی چیست؟ چگونه آن را درمان کنیم؟

0

به طور معمول سرمازدگی به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در سرما ایجاد می شود، علی الخصوص اگر باد سرد هم بوزد، به وجود می آید. لازم به ذکر است که قرار گرفتن در دمای بسیار سرد حتی کوتاه مدت نیز می تواند موجب سرمازدگی شود.
رگ های خونی محیطی در سرمازدگی منقبض می شوند که گرمای درونی بدن حفظ شود و هر دقیقه رگ ها باز می شوند و خون رسانی را انجام می دهند، در صورتی که سرما شدید باشد و فرد مدت زیادی در سرما قرار گیرد، بدن برای محافظت از اندام های داخلی اندام های محیطی را قربانی می کند تا اندام های داخلی در امان بمانند. به طور معمول اندام یخ زده دردناک می شود و بی حس می گردد و رنگ پریده و کبودی از علائم آن است.
این آسیب می تواند سطحی و یا عمیق باشد، در حالی که جراحات عمیق یخ زدگی فراتر از بافت زیر جلدی گسترش یافته و شامل ( تاندون ، عضلات، اعصاب و حتی استخوان ) می شود پیش آگهی آسیب های سرمازدگی سطحی بهتر از آسیب های عمیق یخ زدگی است .
اگر احساس کردید پوست شما لکه لکه و یا رنگ پریده و سوزن سوزن شده است، در معرض خطر سرمازدگی قرار دارید. اگر سریعا خود را به اتاقی گرم برسانید کاملا به حالت طبیعی باز می گردید. اگر علائمی نظیر سرما زدگی را جدی نگیرید به طور قطع یخ زدگی توسعه خواهد یافت، این جایی است که کریستال های کوچک یخ در بافت پوست شما شروع به شکل گیری می کند.

چه کسانی در معرض سرما زدگی قرار دارند؟

کسانی که بیماری قلبی و یا دیابت دارند در معرض سرما زدگی قرار دارند. همچنین افراد بسیار جوان و مسن نیز احتمال دارد سرما زدگی در آن ها به وجود آید.

سرما زدگی چه علائمی دارد؟

کسانی که به سرمازدگی سطحی مبتلا می شوند علائمی نظیر درد، سوزش، سوزن سوزن شدن، بی حسی، پوست رنگ پریده و تاول پوست دارند. سرما زدگی عمیق نیز نشانه هایی مثل از دست دادن کامل حس، رنگ پریدگی، رنگ پوست ( لکه لکه، زرد، آبی، خاکستری )، تشکیل تاول، پوست و بافت زمینه ای سخت و جامد بروز می دهند. آسیب های سرما زدگی پیشرفته مانند ( سیاه شدن و گانگرن منطقه آسیب دیده و خطر عفونت در فرد ) می باشد.

سرمازدگی

سرمازدگی

یخ زدگی چه عوارضی دارد؟

یخ زدگی عوارض دارد. این عوارض شامل افزایش حساسیت به سرما، افزایش خطر ابتلا به سرمازدگی دوباره، بی حسی یا اختلالات دائمی عصبی در منطقه آسیب دیده، تغییرات در غضروف بین مفاصل ( آرتریت یخ زدگی )، نقص رشد در کودکان، خسارت صفحه رشد استخوان در صورت یخ زدگی و عفونت می شود.

درمان سرما زدگی

سرما زدگی پوست را تحریک می کند ولی نمی تواند آسیبی جدی به بدن وارد کند. سرما زدگی خفیف با گرم گردن آرام پوست با آب گرم درمان می شود. برای سرما زدگی شدید می بایست به پزشک مراجعه نمایید. درمان این مسئله تنها به شدت و ضعف بیماری بستگی دارد. اگر بیرون از خانه هستید دست یخ زده خود را به سمت زیر بغل ببرید. لباس مرطوب را از بدن خارج کنید و مناطق یخ زده را به آرامی گرم نمایید. پاها را در آب ۴۰ الی ۴۲ درجه قرار دهید و پتویی به دور خود بپیچید و مانع از حرارت مستقیم نظیر اجاق گاز و لامپ گرما دهنده و شومینه شوید چراکه حرارت مستقیم موجب سوختگی می شود.


درمان های پزشکی سرما زدگی

پانسمان: زمانی که پوست فردی دچار یخ زدگی می شود، پزشک از پاسمان ضخیم برای محافظت از پوست استفاده می کند.اگر سرما زدگی عضله را درگیر کرده باشد احتمال دارد آتل مورد یاز قرار گیرد.
حمام گرم: به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قسمت آسیب دیده را در حمام آب گرم نگه دارید. احتمال دارد قرمز و بنفش شود از آن جایی که روند گرم کردن موجب ایجاد درد می شود دکتر از داروی ضد درد مخدر استفاده می کند.
دیریدمان: دیریدمان به حذف بافت آسیب دیده گفته می شود و بدن را از بافت آسیب دیده خلاص می کند.
آب درمانی: این عمل به تمیز نگهداشتن و بهبود طبیعی بافت های مرده کمک می کند.
مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی: اگر قسمت آسیب دیده بدن دچار تاول آلوده شود احتمال دارد آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شود.
دارو های ترومبولیتیک: این نوع دارو ها پلاسمینوژن بافتی را فعال می کند و احتمال قطع عضو را کاهش می دهد. این داروها می توانند خونریزی را شدید کنند و معمولا فقط در موقعیت های جدی و ظرف 24 ساعت از قرار گرفتن در معرض سرمازدگی استفاده می شود.
جراحی: احتمال دارد در سرمازدگی شدید برای از بین بردن و برداشتن بافت مرده ای که رو به فساد است، عمل جراحی و حتی قطع عضو لازم باشد.
درمان با اکسیژن پر فشار: اکسیژن درمانی پرفشار، شامل تنفس اکسیژن خالص در یک اتاق تحت فشار است.

اشتراک:

نظرات بسته اند