درباره ی بیماری پارکینسون چه میدانید؟

0

پارکینسون که بیشتر افراد مسن را درگیر میکند، بر اثر از بین رفتن سلولهای ترشح کننده ی ماده ای به نام دوپامین، رخ میدهد. روپامین یک انتقال دهنده ی عصبی است. هنگامی که نسبت استیل کولین به دوپامین در عقده های قاعده ای مغز افزایش میابد، سفتی عضلات و کندی حرکات حاصل میشود.
بیماری پارکینسون دو الی چهار علامت مشخص دارد که معمولا به وسیله ی آنها شناسایی میشود که از جمله ی آنها میتوان به ارتعاش و لرزش دست و پا در حالت استراحت، کندی حرکات، سختی و خشک شدن دست و پا و بدن و نداشتن تعادل اشاره کرد.
هنگامی که بیمار، مراحل اولیه پارکینسون را سپری میکند، ارتعاشات بسیار ملایم بوده و تنها در یک طرف از بدن انسان خودنمایی میکند که در این حالت قرد نیاز به درمان ندارد. اما با پیشرفت کردن این بیماری، هنگامی که فرد حتی در حال استفاده از دستانش است، قادر به کنترل ارتعاشات نخواهد بود و تمرکز هم نمیتواند از این لزرش ها جلوگیری کند.
در بیماران مبتلا به پارکینسون نیز گاهی تغییر در حالات صورت و چهره ایجاد میشود که از جمله ی آنها میتوان به ثابت شدن حالت صورت، خیرگی چشم و خشک شدن شانه اشاره کرد. متاسفانه هنوز راه درمانی قطعی برای این بیماری کشف نشده است ،با این وجود که پارکینسون بیشتر در سالمندان رخ میدهد، این بدین معنی نیست که جوانان به آن مبتلا نخواهند شد. بهتر است با مشاهده هر گونه علائمی به پزشک مراجعه شود.

اشتراک:

نظرات بسته اند