دانستنی های شلغم و هزاران خاصیت مفیدش

0

سرما خوردگی یکی از رایج ترین بیماری هایی است که امکان دارد هر کسی و در هر سنی بدان مبتلا شود. از آنجایی که حدود ۲۰۰ نوع ویروس سرماخوردگی وجود دارد امکان اینکه دارویی مجتمع برای آن ساخته شود وجود ندارد. یکی از راهکارهایی که از گذشته تا کنون برای درمان سرما خوردگی وجود داشته خوردن شلغم است.

خواص شلغم فقط مربوط به درمان سرماخوردگی نمی شود و مزیت های دیگری هم دارد که در این نوشته به معرفی آنها میپردازیم.

متخصصان دریافته اند که شلغم بدن را در مقابل بیماری های پوستی ایمن می کند و در بهبود جوش های صورت تاثیر دارد. اگزما و جوش های صورت معمولا هر کسی را نگران می کنند، داروهای بسیاری چه شیمیایی و چه گیاهی برای از بین بردن اگزما و جوش معرفی شده اند، اما شلغم یکی از بهترین و بدون عوارض ترین هاست.

فردی که هر روز مقدار کمی شلغم خام بخورد، نیاز بدنش به گوگرد برطرف می شود و در نتیجه جوش های صورتش از بین میرود.

یکی دیگر از خواص شلغم در تقویت تخمدان و رحم بانوان است. متخصصان میگویند مصرف شلغم رحم را برای پرورش نوزادی سالم و قوی تقویت می کند.

دیگر ویژگی شلعم برای تقویت کبد مفید است و همچنین آرام بخش و ترمیم کننده زخم ها در بدن است.

شلغم حتی برای افرادی که به بی خوابی مبتلا هستند نیز مفید است. خاصیت آرامبخش بودن شلغم دارویی خواب آور است که افراد بی خواب می توانند از آن استفاده کنند. شلغم به دلیل داشتن فیبر، روده ها را پاک سازی می کند و برای افرادی که در این بخش بدن مشکل دارند بسیار مفید است. یکی دیگر از بیماری هایی که شلغم می تواند آنرا درمان کند شقاق است البته نه در مراحل پیشرفته! برای درمان شقاق ناحیه مورد نظر باید با آب جوشانده شلغم شستشو داده شود.

درمان سرماخوردگی با شلغم

مشکلات ریوی نظیر آسم و برونشیت با مصرف شلغم حل می شوند. فراموش نکنید باید نسخه و طریقه مصرف شلغم زیر نظر پزشک صورت گیرد و مصرف آن از روی برنامه و مستمر باشد تا نتیجه دلخواه حاصل شود. با یک بار مصرف هیجچ تاثیری را احساس نخواهید کرد.

کارشناسان بهترین شیوه مصرف شلغم را به صورت بخار پز میدانند. البته در سوپ و آش هم وجود شلغم بسیار مفید است. بهتر است برای درمان سرماخوردگی یا هر بیماری دیگری شلغم را در ساعات اولیه روز مصرف کرد تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

گلو درد از بیماری هایی اسن که وقت و بی وقت امکان دارد گریبان هر کسی را بگیرد، قرقره کردن آب شلغم گلودردهای باکتریایی را تسکین می دهد.

شلغم در پیشگیری از سرطان می توان بسیار مفید واقع شود. آنتی اکسیدان بودن این ماده غذایی و دارا بودن ویتامین C از تشکیل رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کند.

خاصیت اشتها آور بودن شلغم می تواند برای کسانی که کم اشتها هستند بسیار مفدی واقع شود. همجنین آب شلغم برای تنظیم خون مفید است.

یکی از موادی که میتواند به تقویت حافظه کمک کند فسفر است. شلغم به دلیل دارا بودن فسفر می تواند در تقویت حافظه و سیستم عصبی بدن موثر باشد.

مقادیر قابل توجهی از کلسیم و منیزیم در شلغم وجود دارند که در رشد استخوان های کودکان و تقویت اسکلت زنان باردار تاثیر گذار است.

ید از دیگر خواصی است که شلغم دارد و میتواند ترشح تیروئید را تنظیم کند.و به دلیل مقادیر فراوان آهن آن جز میوه و سبزیجات خون ساز به شمار می رود.

شلغم

شلغم

درمان شب کوری دیگر خاصیتی است که برای شب کوری ذکر شده است.

ابن سینا در مورد شلغم نوشته است: شلغم یا شلجم بیابانی و کاشتنی دارد. شلغم کاشتنی از بیابانی کم غذاتر است. طبیعت هر دو نوع مرطوب و گرم است. شلجم پخته با گوشت چرب، سینه و گلو را نرم می کند. شلغم در معده زیاد ماندگار است. گویند خوردن شلغم خام و پخته به نفع چشم است. آبش ادرار آور است. شلغم قوای جنسی را زیاد می کند و تخم آن نیز همین خاصیت را دارد.

اشتراک:

نظرات بسته اند