از خودروهای قدیمی سیتروئن تا سیتروئن C3

0

گرچه خودروهای سیتروئن از گذشته های دور در ایران وجود داشتند، اما اخیرا نام سیتروئن C3 بیش از پیش نام این برند را در ایران بر سر زبانها آورده است.

سیتروئن نام برند مطرح خودروسازی فرانسوی است که نامش با پژو فرانسه گره خورده است. شاید باورتان نشود خودروی معروف زانتیا هم که سالها قبل خودروی محبوب ایرانیان بود، از برند سیتروئن است.
پس از گذشت سالها از محبوبیت زانتیا سیتروئن در ایران، سیتروئن C3 قرار است حسابی در دل مردم جا باز کند.

سیتروئن C3

سیتروئن C3

در مطلب “سیتروئن پس از 39 سال به ایران بازگشت” به حضور دوباره ی پژو سیتروئن در ایران پس از 39 سال اشاره کردیم. در این سالها شاهد حضور زانتیا سیتروئن و بسیاری از خودروهای برند سیتروئن در ایران بودیم، اما این شرکت پس از سالها دوباره همکاری اش را با شرکتهای خودروسازی ایرانی آغاز کرده است.

اولین ثمره ی برجام و برداشته شدن تحریمها حضور پرشور خودروسازان خارجی در ایران بود که قراردادهای همکاری متعددی نیز در این راستا بسته شد. یکی از آنها قرارداد سیتروئن و سایپا برای تولید سیتروئن C3 در ایران بود.

تاریخچه ی سیتروئن و خودروهای قدیمی

برای بسیاری در ایران نام این برند خودروسازی همزمان با تولید خودروی سیتروئن C3 در ایران شناخته شد. اما برخلاف تصور سیتروئن یک شرکت خودروسازی جدید التاسیس نیست و قدمت طولانی دارد.
سیتروئن یک شرکت خودروسازی فرانسوی است که در سال 1919 توسط فردی به نام آندره سیتروئن تاسیس شد.

در ویکی پدیا آمده است: ” سیتروئن اولین خودروساز خارج از ایالات متحده آمریکا بود، که به‌ طور انبوه اتومبیل تولید کرد و اقدام به راه‌ اندازی شبکه ی مدرن فروش و خدمات پس از فروش خودرو نمود.
هشت سال بعد از تاسیس، سیتروئن به بزرگترین خودروساز اروپا و چهارمین خودروساز بزرگ جهان، تبدیل شد. در سال ۱۹۷۴، شرکت پژو ۳۸٫۲٪ درصد از سهام سیتروئن را خریداری کرد و خودروسازی پژو سیتروئن در ۱۹۷۶ با کمک و حمایت دولت فرانسه تشکیل شد.
شرکت سیتروئن در سال ۲۰۰۹ به مناسبت نودمین سالگرد تاسیس خود، از خودروی جدیدی بنام سیتروئن دی‌اس۳ رونمایی کرد، که آغازگر سری لوکسی از خودروها، با مدل دی ‌اس بود. این شرکت در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ نیز بترتیب سیتروئن دی ‌اس۴ و سیتروئن دی‌ اس۵ را به بازار عرضه نمود.در سال1396 شرکت سیتروئن باعقد قراردادی شروع به همکاری با شرکت سایپا کاشان جهت تولید خودرو با خرید نیمی از سهام این شرکت نمود.
البته تاریخچه ی همکاری دو شرکت سایپا و سیتروئن به سالها قبل در تولید خودرو ژیان و زانتیا و غیره باز می گردد.”

طی همکاری اخیر دو شرکت ایرانی و فرانسوی یکی از محبوب ترین خودروهای این شرکت با نام سیتروئن C3 در شرکت سایپا کاشان در حال ساخت است که به زودی اوایل سال آینده با قیمت 110 هزار تومان در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

شاید در ادامه بد نباشد که تصاویری جالب از خودروهای قدیمی سیتروئن را تماشا کنید:

1خودروهای قدیمی سیتروئن

1خودروهای قدیمی سیتروئن

10خودروهای قدیمی سیتروئن

2خودروهای قدیمی سیتروئن

9خودروهای قدیمی سیتروئن

3خودروهای قدیمی سیتروئن

8خودروهای قدیمی سیتروئن

4خودروهای قدیمی سیتروئن

7خودروهای قدیمی سیتروئن

5خودروهای قدیمی سیتروئن

6خودروهای قدیمی سیتروئن

6خودروهای قدیمی سیتروئن

5خودروهای قدیمی سیتروئن

7خودروهای قدیمی سیتروئن

4خودروهای قدیمی سیتروئن

8خودروهای قدیمی سیتروئن

3خودروهای قدیمی سیتروئن

9خودروهای قدیمی سیتروئن

2خودروهای قدیمی سیتروئن

10خودروهای قدیمی سیتروئن

اشتراک:

نظرات بسته اند