خطر ایجاد رانت در بازار موبایل !

0

سرانجام گوشی های تلفن همراه که در گمرک کشور مانده بود، آزاد شده و این گوشی های موبایل به بازار موبایل ایران وارد می شوند. اما خطر ایجاد رانت در بازار موبایل با ورود گوشی های تلفن همراه که در گمرک مانده بودند، نیز همزمان با این ماجرا وجود دارد و مثل همیشه عده ای فرصت طلب و سودجو می توانند از این آب گل آلود ماهی های خود را بگیرند.

در صورتی که تزریق موبایل های آزاد شده از گمرک بدون سیاست درست به بازار صورت بگیرد، خطر ایجاد رانت بسیار زیاد خواهد بود و به جای آن که این واردات موجب تنظیم بازار آشفته ی فعلی بشود، بدتر به آن دامن خواهد زد.

رئیس اتحادیه ی فروشندگان دستگاه های صوتی، تصویری وتلفن همراه، ابراهیم درستی در این خصوص می گوید: از مسئولان درخواست داریم که سریع‌تر گوشی‌ها را قیمت‌گذاری کنند. اکنون باید قیمت گوشی‌ها مشخص شود تا در بازار به فروش برسند و کمبود موجود در بازار از میان برود. بازار موبایل با کمبود کالا مواجه است و گوشی‌های ترخیص‌شده باید میان فروشندگان توزیع شود تا بازار تعدیل شود.

خطر ایجاد رانت در بازار موبایل

خطر ایجاد رانت در بازار موبایل

وی با اشاره به تخلفات صورت گرفته و لزوم ترخیص گوشی های موبایل محبوس شده در گمرک اضافه می کند: البته درخصوص کسانی که تخلفات سنگین داشته‌اند لازم است برخورد جدی صورت گیرد اما برخی تخلفات در این حوزه واقعا اندک بوده است. بازنگری درخصوص گوشی‌های موبایل قدری زمانبر شده است. به هر حال اکنون این موضوع خاتمه یافته و ترخیص موبایل‌ها آغاز شده است. امیدوار یم به انجام سایر اقدامات سرعت بیشتری بخشیده شود تا بازار موبایل از شرایط فعلی بیرون بیاید.

اما رئیس اتحادیه فناوران رایانه به دیجیاتو چه توضیحاتی داد؟

اما رئیس اتحادیه فناوران رایانه، مهدی میرمهدی به دیجیاتو گفته است که با وجود ترخیص گوشی های موبایل، قیمت ها همچنان بالاست و هنوز اقدامی جهت کاهش قیمت ها صورت نگرفته است.

وی توضیح می دهد: صحبت از ترخیص پنج هزار گوشی همراه است اما این تعداد در بازار دیده نمی‌شود اگر در بازار آمده بود، ‌مطمئنا تغییر قیمتی در بازار مشاهده می‌شد یا در رسانه‌ها اعلام می‌کردند که فلان شرکت‌ یا فلان وزارتخانه اقدام به فروش این گوشی‌ها کرده است.

 

خطر ایجاد رانت در بازار موبایل

خطر ایجاد رانت در بازار موبایل

 

میرمهدی خاطر نشان می سازد: مشخص نشده است اینکه آیا این گوشی‌ها بر مبنای ارز 4200 تومانی به فروش خواهد رفت یا بر مبنای ارز آزاد. اگر بر مبنای نرخ ارز آزاد به فروش برسد که تاثیر چندانی بر بازار نمی‌گذارد و اهمیتی ندارد اما بر مبنای نرخ دولتی مطمئنا باید برنامه‌ریزی راجع به فروش این کالا صورت بگیرد. فکر میکنم اگر این برنامه‌ریزی صورت نگیرد رانت بزرگی خواهد بود.

همین طور وی توضیح می دهد که در حال حاضر بازار موبایل تشنه ی ورود گوشی های موبایل بوده و بلافاصله به فروش خواهد رسید و نمی توانیم انتظار داشته باشیم که این تعداد 5 هزار گوشی تلفن همراه برای مدت زیادی در بازار دوام بیاورد.

ادامه ی مطلب را در لینک زیر بخوانید:

https://bit.ly/2MJhHAn

اشتراک:

نظرات بسته اند