خانه مقدم کجاست؟

0

اگر در این تعطیلات آخر هفته نمیخواهید وقت خود را در ترافیک سنگین محورهای شمالی تلف کنید و برای رزرو هتل و سوئیت ، ساعت ها به دنبال جا بگردید، میتوانید خود یک تور تهرانگردی تدارک ببینید و به مناطق دیدنی تهران بروید و از آنها دیدن کنید و ساعت های خوشی را سپری کنید . ما امروز از شما دعوت میکنیم تا به یک خانه ی بسیار ارزشمند در تهران بروید که این خانه ارزشمند ترین خانه در کل جهان است ، چرا که در تار و پود این خانه تکه هایی از تاریخ وجود دارد که ارزش بی رقیبی به آن بخشیده است. نام این خانه خانه مقدم است.

خانه مقدم

این خانه در خیابان امام خمینی، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر، جنب بانک ملت ، پلاک ۲۴۹ واقع شده است . ممکن است بارها و بارها از رو به  روی این خانه عبور کرده باشید اما ندانید که این خانه ی زیبا و ارزشمند خانه ی کیست. این خانه ی کوچک که شاید برای بسیاری از مردم همان حوالی نیز ناشناخته باشد، ممکن است میان خانه ها  و مغازه های اطرفا گم شود ،
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر خانه مقدم، خانه ای است که خیلی ها آن را ارزشمندترین خانه جهان می دانند؛ اسمی که قطعا برای خانه ای که در بندبند وجودیش تکهه ای تاریخ جای دارد اسمی مناسب است، پس با ما همراه باشید. اما وقت آن رسیده است که با موزه مقدم آشنا شوید.
این خانه در واقع ملک پدری استاد محسن مقدم است. زنده‌یاد استاد مقدم جزو اولین باستان شناسان ایرانی است که به همراه اساتید باستان شناسی در محوطه‌های تاریخی فعالیت می‌کرد و همین علاقه به باستان شناسی موجب شد تا او و همسرش تصمیم بگیرند تا آثار فاخر ایرانی را در این خانه جمع آوری کنند.
نام همسر او سلما است  و وی به همراه همسرش در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداختند . استاد مقدم بسیاری از آثار ارزشمند جمع آوری شده مانند کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و غیره را با الهام از فضاهای سنتی و تاریخی به نحو چشمگیری در جای جای این عمارت قدیمی نصب و برخی دیگر مانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره را با نظم و ترتیب خاصی در خانه پدری نگهداری نمود.
در این خانه، قسمت های جالبی وجود دارد. در زمان حیات دکتر مقدم، ساختمانی به شکل قلعه های قرون وسطی اروپا به کمک یکی از شاگردان وی که دکتر ابوالقاسمی نام داشت و از شاگردان ایشان در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران بود، ساخته شد. قرار بود در این محل بخشی از هنرهای مردمی ایران به نمایش گذاشته شود. این ساختمان بخش های مختلفی چون اتاق کدخدا، حمام کوچک و خانگی با کاشی های قاجاری با مضمون استحمام، اتاق صدف، اتاق تدخین و زیرزمین با تزیینات سفال را در بر می گیرد.
ایوانی در این برج به نام ایوان قاجار وجود دارد که در ضلع شمالی ساختمان اربابی ساخته شده است که بر پایه چند ستون و طاق قرار گرفته است. همچنین از زیباهای این ایوان میتوان به کاشی های دوران زندیه و قاجار برای زینت بخشیدن به ایوان اشاره کرد.  در وسط این ایوان حوضچه مرمری کوچکی متعلق به حمام فتحعلی شاه کار گذاشته شده است که آب از آن فوران کرده و از طریق یک جوی باریک به داخل استخر می ریزد.
نکته ی جالبی که وجود دارد این است که این حیاط توسط دکتر مقدم و همسرشان با الهام از طرح فرش های دوران صفوی و قاجار با محوریت حوض در وسط و باغچه های پیرامونی طراحی شده است.
یکی از اتاقهای خانه به وسیله ی بسیاری از آثار ارزنده دوران زندیه و قاجار مانند طاقچه گچبری زندیه از اصفهان، شومینه ای از قصر فیروزه، کاخ «فیروزه خانم» سوگلی ناصرالدین شاه و بسیاری دیگر تزئین شده است. به دلیل استفاده از این آثار، این اتاق به اتاق قاجار معروف است که البته هم اکنون آثاری از دوران قاجار و پهلوی در این اتاق به معرض نمایش گذاشته میشود.
در این خانه فضایهای گسترده ای برای دیدن و لذت بردن وجود دارد که شما میتوانید به آن مراجعه کنید و در خانه های تاریخی سفری به تاریخ را تجربه کنید.

خانه مقدم

خانه مقدم

خانه مقدم

خانه مقدم

خانه مقدم

خانه مقدم

اشتراک:

نظرات بسته اند