خانه طباطبایی ، جاذبه گردشگری کاشان

0

خانه طباطبایی های کاشان

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

نام خانه طباطبایی ها را در اخبار میراث فرهنگی کاشان زیاد می شنویم. این بنای تاریخی یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان بشمار می آید. طراحی معماری اصیل و سنتی این بنا، آن را به جاذبه گردشگری در کاشان تبدیل کرده است.
خانه طباطبایی ها را مرحوم سید جعفر طباطبایی- تاجر معروف فرش- در سال 1213 هجری شمسی بنا نهاد. همانند دیگر بناهای تاریخی آن زمان، خانه طباطبایی ها از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه بهره برده است.

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها

خانه طباطبایی ها دارای ۳ بخش اصلی و یک بخش مخصوص خدمه است. این مجموعه در  ۴۷۰۰ مترمربع، دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.
در زیر قسمت اندرونی اتاق مرکزی، سرداب بزرگ خانه قرار دارد که دارای مشخصات منحصر به فردی است: وجود بادگیر، سقف ضربی، نوع مصالح به کار رفته در بدنه، دو جداره بودن بدنه، اختلاف ارتفاع با سطح کوچه در حدود 8 تا 10 متر، نسیم خنکی که از سطح حوض حیاط مرکزی وارد زیر زمین می شود؛  این عوامل روی هم رفته باعث شده تا در فصل تابستان 15 تا 20  درجه اختلاف دما بین زیرزمین و محوطه بیرونی وجود داشته باشد.
در سال 1373، سازمان میراث فرهنگی کاشان با همکاری شهرداری، این بنای تاریخی را مرمت کردند. منحصر به فرد بودن خانه طباطبایی ها و جذابیت های گردشگری آن توانست نام این بنا را در فهرست آثار ملی به ثبت برساند.

جاذبه گردشگری/خانه طباطبایی ها

جاذبه گردشگری/خانه طباطبایی ها

اشتراک:

نظرات بسته اند