حمام نوبر در شهر تاریخی تبریز

1

در طول تاریخ در شهر تبریز بنا های بسیاری ساخته شده است که تا به امروز نیز برخی از این بنا ها پای برجا مانده اند که به مرور زمان جنبه ی تاریخی پیدا کرده اند. یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی این شهر حمام نوبر است که با معماری خیره کننده ی خود موجب جذب گردشگران می شود. این مکان, امروزه به سفره خانه ی سنتی تبدیل شده است.

حمام نوبر

این حمام یکی از باشکوه ترین بنا در اوایل دوره ی قاجار شناخته شده است که در این دوره در گوشه ای از شهر تاریخی تبریز همچون نگینی درخشان, می درخشد. مساحت این حمام حدود 700 متر مربع است که در تقاطع خیابان امام خمینی و خیابان تربیت واقع شده است. در این روز ها با عنوان سفره خانه ی سنتی گردشگران را به خو جذب می کند. از عصر ایلخانی حمام های بسیاری در این شهر ساخته شد که در گذر زمان به دلیل گرما و رطوبت از بین رفتند. در آن زمان حمام ها را در کنار کاروانسرا ها و دروازه های اصلی شهر می ساختند.
زلزله ای ویرانگر بسیاری از این بنا ها را از بین برد و بعد از آن دیواری در اطراف شهر تبریز ساخته شده که دارای 8 الی 12 دروازه بود که به سبک همان زمان های قدیم حمام هایی در کنار این دروازه ها ساخته شد. جالب است بدانید که نقشه های قدیمی می گوید مسجد نوبر قدمت 150 ساله دارد و در کنار دروازه ی نوبر قرار داشته است که به مرور زمان و با بزرگ تر شدن این شهر تاریخی و از بین رفتن دروازه ی قدیمی حمام نوبر در مرکز شهر قرار گرفت.

حمام نوبر

حمام نوبر

ستون های سنگی این حمام یکی از جالب توجه ترین جلوه های معماری است که بسیاری از دانشجویان معماری و همچنین علاقه مندان به آثار هنری و تاریخی به سمت این محل کشیده می شوند. در اطراف حوض, متکاهای دوره ی قاجار قرار دارد که موجب می شود گردشگران بخواهند ساعاتی را در کنار حوض بشینند و عکس های یادگاری بگیرند.
سال های بسیاری این بنای تاریخی به عنوان حمام عمومی شهر مشغول به کار بود که طی گذشت زمان بر اثر رطوبت و عواملی دیگر, دست خوش آسیب هایی شد که سازمان میراث فرهنگی آن را مرمت کرد. در سال 1378 پس از قرار گرفتن در لیست آثار ملی ایران به سفره خانه سنتی مبدل گشت. این بنای تاریخی در این دوره, رستوران سنتی شهریار نام گذاری شده است که گردشگران زیادی را برای تماشای معماری و خوردن غذای خوشمزه به سمت خود می کشاند.
برای اینکه از تمام قسمت های حمام استفاده بهینه شود از فضای سربینه و گرمخانه به عنوان سفره خانه و از فضای پشت بام به عنوان چایخانه و محلی برای اجرای مراسم پرده خوانی و نقالی استفاده می شود. حمام نوبر، اولین و بزرگ‌ ترین سفره‌ خانه سنتی تبریز به شمار می رود که در رده آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

اشتراک:

۱ دیدگاه