حقایقی درباره ی رویش مو با دارو

0

داروها و خطرها:

برای اولین مرتبه بیماران متوجه شدند که داروی خوراکی مینوکسیدیل Minoxidil که در اصل برای درمان فشار خون بالا تهیه شده بود، باعث رویش مو در پیشانی، در گونه ها و در دست هایشان می شود. با توجه به این موضوع، محققین آزمایش های خود را با محلول 2درصد این دارو برای درمان طاسی سر شروع کردند. و امروزه برای رویش مو، تنها داروی مجاز در آمریکا می باشد که به وسیله ی کمپانی داروسازی آپجان ساخته می شود و با نام تجاری محلول موضعی روگن Rogaine، با نسخه ی پزشک به فروش می رسد.

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

یک سوال: آیا حقیقتا این دارو موثر است؟

جواب: مینوکسیدیل یا روگن برای همه ی افراد موثر و کارساز نیست. و برای آن هایی که کارآیی دارد ممکن است نتایج متفاوتی عاید نماید. یک بررسی علمی روی تعدادی از مبتلایان به وسیله ی کمپانی داروسازی آپجان میزان تاثیر این دارو را به شرح زیر معلوم می نماید:
یک گروه 300 نفری از خانم ها که به طور ارثی مبتلا به ریزش مو و از دست دادن موی سر بودند، با مینوکسیدیل تحت درمان قرار گرفتند. نتیجه این که حدودا در سرهای 60 درصد این خانم ها، رویش مجدد مو مشاهده شد و در تعداد زیادی نیز از شدت ریزش مو کاسته گردید… در یک مطالعه ی علمی دیگر، تعداد 2300 نفر از آقایان که دچار مو ریختگی شده ولی کاملا طاس نبودند، با مینوکسیدیل مورد آزمایش قرار گرفتند. نتیجه این که پس از یک سال، 39 درصد این مردان رویش مجدد مو در بالای سر در حد متوسط تا انبوه داشتند.

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

به نظر می رسد که خانم ها تا حدودی بهتر از آقایان از مینوکسیدیل نتیجه می گیرند. تاثیر این دارو در مردان، بیشتر موقعی ظاهر می شود که درمان در مراحل اولیه ی فقدان مو شروع شود. اگر چه عوارض جانبی و نامساعد درمان با این دارو در مدت طولانی شناخته نشده است ولی عوارض جانبی ناشی از مصرف کوتاه مدت، احتمالا می تواند خطر خشکی پوست سر و خارش آن باشد… افرادی که به طور آشکار یا مشکوک مبتلا به بیماری های رگ های قلب بوده و یا دارای نارسایی قلبی هستند، باید از مصرف این دارو اجتناب نمایند زیرا که مینوکسیدیل  دارای اثرات داخلی نیز می باشد…  درمان با این دارو باید به طور نامحدود ادامه یابد و اگر متوقف شود، در عرض چند ماه مو ریختگی و فقدان مو مجددا مشخص می شود.

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

درمان ریزش مو با مینوکسیدیل

راه کارهای موثر برای جلوگیری از ریزش موی آقایان

راه کارهای موثر برای جلوگیری از ریزش موی آقایان

راه کارهای موثر برای جلوگیری از ریزش موی آقایان

 

مسلما راه های دیگری برای جلوگیری از ریش مو وجود دارد. مسلما به همان اندازه که چاقی و لاغری برای بانوان مهم است، ریزش مو نیز برای آقایان اهمیت دارد. درست است که عوامل ژنتیکی و محیطی تاثیر بسزایی بر ریزش مو دارند، اما با رعایت چند نکته می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد. برای آشنایی با این نکات دعوت می کنیم به لینک زیر مراجعه کنید:

راهکارهایی موثر برای جلوگیری از ریزش موی آقایان

اشتراک:

نظرات بسته اند