جهشی در علم؛ فناوری های آینده

0

کمی که به پیشرفت بشر در یک قرن اخیر توجه می کنیم، متوجه می شویم که فناوری چقدر پیشرفت کرده و در چند دهه به اندازه چند هزار سال بشر سریعتر پیشرفت داشته است.

حال به آینده فکر کنید و چند سالی به جلوتر بروید؛ دنیا چه شکلی خواهد بود؟ آیا ایده ایلان ماسک در رابطه با پیوند مغز انسان با کامپیوتر به حقیقت می پیوندد یا اینکه نظریه استیون هاوکینگ درست تر از آب در آمده و هوش مصنوعی علیه بشریت قیام می کند؟

با توجه به فناوری های موجود بعید نیست که انسان خودش را نامیرا کند و به سیاره دیگری مهاجرت کند …

ارتباط ذهنی با رایانه
«ری کورزول» متخصص رایانه آمریکایی عقیده دارد که رایانه های آینده چنان پیشرفته اند که رقیب و هماوردی جدی برای خرد و هوش بشری خواهند بود. او همراه با بقیه مهندسان رایانه پیش بینی می کند که رایانه های آینده به جای ابزارهای امروزی با فکر و ذهن انسان کنترل خواهند شد.

البته این پدیده ای دور از ذهن نیست وقتی بدانید که هم اکنون و در عصر حاضر، دستگاه های رابط مغز و رایانه وجود دارد و افراد معلول می توانند بعضی از فرمان های مغزی خود را به کمک این رابط به مرحله اجرا در بیاورند. روبات متصل شده به این رابط به آن ها کمک می کند مثلا دست خود یا ویلچرشان را به سمتی مشخص حرکت دهند یا فکرشان به شکل متن روی صفحه مانیتور نقش ببندد.

هم اکنون استیون هاوکینگ فیزیکدان معروف از این فناوری استفاده می کند.

فناوری های آینده

فناوری های آینده

فناوری پوشیدنی
قبلا تنها راه اتصال به اینترنت فقط رایانه های رومیزی بزرگ و جا گیری بودند که با مودم و خط تلفن ثابت به اینترنت متصل می شدند اما کم کم دستگاه های زیادی به اینترنت وصل شدند. از گوشی های کوچک گرفته تا ساعت های مچی سامسونگ و اپل و در آینده خواهیم دید که وسایل بسیار دیگری هم به این مجموعه می پیوندند.

پیش بینی می شود این بازار بزرگ به زودی با انواع لوازم خانگی هوشمند و متصل به اینترنت اشیا پر شود. از لامپ و قفل در تا یخچال و گلدان های خانه به زودی رشد گسترده ای در این بازار خواهند داشت.

ابزارهای پوشیدنی هم بخش مهمی از اینترنت اشیا خواهند بود، لباس و کفش شما در آینده اینترنت دار خواهند شد و هر کدام قابلیت هایی خواهند یافت که شاید هم اکنون فکرش را هم نکنیم.

تنظیم دمای بدن و کمک به سلامتی شاید بخشی از لباس های هوشمند و گجت های آینده باشد. هم اکنون عینک گوگل و مچ بندهای سلامتی نمونه های اولیه و ساده ای از اینترنت اشیا هستند. 50 سال دیگر ما قادر خواهیم بود داده ها را از این پوشیدنی ها جابه جا کنیم. دیگر مهم نیست که چه چیزی می پوشیم، رایانه های هوشمند، با هرآن چه که می پوشیم درگیر خواهند بود.

اشتراک:

نظرات بسته اند